Gmina Chełmża w walce z pandemią. Za nami spotkanie Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Box2 Gmina Chełmża
fot. nadesłane

Pandemia to wyjątkowo trudny czas, nierzadko wymagający podejmowania nagłych decyzji. W gminie Chełmża odpowiedzialną za to rolę pełni Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego, na czele którego stoi wójt Jacek Czarnecki. Specjalnie powołany zespół czuwa, by sytuacja epidemiologiczna nie wymknęła się spod kontroli.

Spotkania Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego są regularne i systematyczne, co ma mieć bezpośrednie przełożenie na szybkość reakcji w przypadku pojawienia się ogniska COVID-19. W styczniu odbyło się spotkanie podsumowujące, na którym omówiono ubiegłoroczne działania związane ze zwalczaniem pandemii. Ochrona mieszkańców gminy przed zakażeniem wymaga dużych nakładów – zarówno pracy, jak i finansowych. W działania zaangażowane były różne podmioty, od jednostek organizacyjnych gminy aż po Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. 

REKLAMA

Na samą tylko ochronę przed koronawirusem wydano w ubiegłym roku 78 tys. zł. Za tę kwotę zakupiono płyny dezynfekujące, maseczki, kombinezony, okulary, przyłbice czy rękawice ochronne. Na wiosnę wystartowała akcja „Szycie maseczek – ratuje życie”. Cała gmina zaangażowała się w szycie maseczek. Szyli pracownicy bibliotek, Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża czy szkół, które w tym czasie zostały zamknięte. Do akcji przyłączyło się także wiele osób, które chciały po prostu dołożyć swoją cegiełkę do walki z pandemią. „Szycie maseczek – ratuje życie” zainicjowała wtedy sołtyska Dziemion Dorota Kasper. Pomysł zaowocował ostatecznie powstaniem ponad 8 tys. sztuk maseczek, które wiosną i jesienią rozdysponowywane były między mieszkańcami gminy. 

Wszystkim we znaki dał się lockdown. Zamknięcie lub ograniczenie wielu sektorów życia przyniosło wiele strat. Urząd Gminy Chełmża starał się jednak zachować ciągłość działalności, tak by można było cały czas sprawnie funkcjonować. W wielu aspektach trzeba jednak było dostosować się do ogłaszanych przez rząd coraz to nowych obostrzeń przeciwepidemicznych. O najnowszych ograniczeniach informował właśnie Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego. W ubiegłym roku wydał łącznie osiem komunikatów, przestrzegających przed koronawirusowym zagrożeniem. Na terenie gminy Chełmża udało się stworzyć sprawny system przepływu informacji, dzięki któremu szybko mogli się zapoznać ze zmianami w obowiązujących ograniczeniach.

– Na bieżąco informujemy o wszystkich zagrożeniach i rozwiązaniach jakie zdecydowaliśmy się zastosować. Z uwagi na utrzymującą się cały czas liczbę zakażeń w całej Polsce, apelujemy do wszystkich mieszkańców naszej gminy o zachowanie wzmożonej ostrożności i stosowanie się do wszystkich wytycznych sanitarno-epidemiologicznych – mówi Katarzyna Orłowska, insp. ds. promocji w Urzędu Gminy Chełmża.

Na 2021 r. w budżecie gminy Chełmża zaplanowano rezerwę finansową na cele związane ze zwalczaniem COVID-19. Jednocześnie trwa program szczepień, a do informowania mieszkańców o jego przebiegu gmina wykorzystuje wszelkie możliwe kanały – od profili w mediach społecznościowych aż po lokalne parafie. Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego na bieżąco monitoruje sytuację epidemiologiczną na terenie gminy, dzięki czemu jego działania mogą być skuteczniejsze. Walka z pandemią nie należy jednak do najłatwiejszych, dlatego konieczne jest funkcjonowanie sprawnej jednostki, mającej na celu przede wszystkim zwalczanie koronakryzysu. 

Tagged

1 thought on “Gmina Chełmża w walce z pandemią. Za nami spotkanie Zespołu Zarządzania Kryzysowego

  1. Cześć panowie, mam na imie Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje gorące zdjęcia 😉 http://panieonline.pl/monia89

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *