Gmina Chełmża. Trwa realizacja projektów z funduszy sołeckich

Box2 Gmina Chełmża
Tak fundusz sołecki wykorzystali mieszkańcy Zajączkowa./fot. nadesłane

W gminie Chełmża trwają inwestycje w ramach funduszy sołeckich. Mieszkańcy już wybrali to, czego najbardziej potrzebują. Obecnie trwa realizacja projektów. W niektórych miejscowościach zostały już ukończone, a inne wciąż są w trakcie. Na jakim etapie są poszczególne inwestycje?

Środki z funduszy sołeckich służą realizacji przedsięwzięć mających poprawić jakość życia mieszkańców. To oni sami bowiem decydują, jak zostaną wykorzystane. Każde z sołectw ma określoną pulę pieniędzy, którą wylicza się na podstawie liczby mieszkańców w danym sołectwie, a także specjalnego algorytmu, który pod uwagę bierze m.in. dochody gminy.

REKLAMA

Patrząc na to, co realizuje się w ramach funduszy sołeckich, można zaobserwować, jakie oczekiwania i potrzeby mają mieszkańcy. W gminie Chełmża największym zainteresowaniem cieszyły się ostatnio miejsca rekreacji i wypoczynku. To właśnie w tym zakresie wydawanych jest najwięcej pieniędzy z funduszy. Niektóre z inwestycji z sołeckich pieniędzy zostały już ukończone, a inne powoli się do tego zbliżają. Co zostało już zrobione?

Zmiany widoczne są już chociażby w wizytówce Sławkowa, czyli słynnej Poniatówce. Tutaj jeszcze do niedawna znajdowało się stare i podniszczone ogrodzenie. W zeszłym roku rozpoczęła się jego wymiana. Obecnie Poniatówkę otacza już nowe ogrodzenie, które jednocześnie wyznacza teren pod dalsze zagospodarowanie.

Na ogrodzenie pieniądze postanowili wydać także mieszkańcy Grzywny. Otaczać ono będzie mieszczący się tutaj plac zabaw, co zapewni dzieciom bezpieczeństwo. Prace są obecnie w toku. Na nieco bardziej niecodzienną inwestycję zdecydowali się mieszkańcy Zajączkowa. Przybywających do tej miejscowości już z daleka wita wizerunek zająca, umieszczonego na wysokości. Symbol Zajączkowa stał się teraz wizytówką okolicy.

Mieszkańcy chętnie korzystają z możliwości spędzania czasu w wiejskich świetlicach. W Brąchnówku za sprawą funduszu sołeckiego już niedługo będą mogli korzystać z zupełnie nowej przyświetlicowej altany. Nowa altana ma nie tylko cieszyć oko, ale też stanowić przytulne miejsce. Nieco większe zmiany przechodzi świetlica wiejska w Dziemionach. Tutaj trwa generalny remont, który znacznie zmieni jej dotychczasowy wygląd. Z pełni możliwości budynku będzie można korzystać już niedługo. To właśnie w Dziemionach będą miały miejsce tegoroczne gminne dożynki.

W Dźwierznie końca dobiegają już prace remontowe na terenie boiska wielofunkcyjnego. Niedługo mieszkańcy ponownie będą mogli z niego korzystać. Przeprowadzony po latach remont już teraz zmienił oblicze boiska, a końcowy efekt nada mu zupełnie nowy blask. Podobnie będzie w przypadku Zalesia. Tutaj mieszkańcy zadecydowali o odnowieniu ośrodka. Naprawione zostaną pomosty, ciągi piesze, a także infrastruktura. Wszystko po to, by na otwarcie sezonu odwiedzający mogli korzystać z pełni możliwości, jakie daje ten teren.

Inwestycje z funduszy sołeckich trwają. Spora część z nich jest już ukończona albo się do tego zbliża. Najważniejsze jest jednak to, że są to inicjatywy, o których zadecydowali sami mieszkańcy. Dzięki funduszom sołeckim mogą mieć wpływ na swoje najbliższe otoczenie i decydować o rozwoju okolicy, w której mieszkają. 

Tagged

2 thoughts on “Gmina Chełmża. Trwa realizacja projektów z funduszy sołeckich

  1. Cześć panowie, mam na imie Monika. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu. Numer telefonu i więcej fotek wrzuciłam na swój profil tutaj: http://panieonline.pl/monika090

  2. Gdzie są pobocza w stronę Nowej Chełmży? Gdzie dostep do intdrnetu szerokopasmowego dla Dziemion, Grzsgorza, Nowej Chełmży? Gdzie kanalizacja? Średniowiecze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.