Gmina Chełmża. Przychodnia z prawdziwego zdarzenia

Box2 Fotogalerie Gmina Chełmża Wiadomości
Tak wyglądało otwarcie ośrodka zdrowia z Zelgnie, fot. Urząd Gminy Chełmża

Samodzielny Publiczny Ośrodek Zdrowia w Zelgnie działa od 20 lat. Z tej okazji zorganizowano jubileuszowe spotkanie dla wszystkich związanych z placówką: byłych i obecnych pracowników, członków społecznych rad, urzędników i innych, którzy mieli swój wkład w rozwój SPOZ przez ten czas.

– Utworzenie Samodzielnego Publicznego Ośrodka Zdrowia było dla mieszkańców gminy pewnym przełomem w dostępie do opieki medycznej. Wcześniej kontakt z lekarzem był tu możliwy jedynie dwa razy w tygodniu. Pamiętam, jak przyjechał do nas wójt Jacek Czarnecki i zapytał, czy chcielibyśmy uruchomić przychodnię z prawdziwego zdarzenia. To był 1997 r., a rok później nowa placówka już funkcjonowała. Tak naprawdę jubileusz 20-lecia był więc w zeszłym roku, ale ze względów organizacyjnych świętowaliśmy dopiero teraz – wspomina Jarosław Pikus, kierownik SPOZ w Zelgnie od początku jego istnienia. – Za największe osiągnięcie tych lat uważam stałość kadry. Udało nam się stworzyć zgrany zespół profesjonalistów, którzy pracują w atmosferze wzajemnego zaufania. To rzeczy ważne nie tylko z perspektywy warunków naszej pracy, ale też korzyści dla pacjentów, którzy mogą liczyć na fachową pomoc – dodaje Jarosław Pikus.

REKLAMA

Obecnie pacjenci SPOZ w Zelgnie korzystają z usług medycznych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, gabinetów stomatologicznych (w Zelgnie i Nawrze) i rehabilitacji. W ostatnim czasie placówka wzbogaciła się o nowe wyposażenie.

– Można powiedzieć, że jubileusz uczciliśmy godnie, bo w 2018 r. udało nam się pozyskać nowoczesny sprzęt medyczny – mówi Jarosław Pikus. – Co prawda nie mamy takich potrzeb jak poradnie specjalistyczne czy szpitalnictwo, ale dysponujemy aparaturą do badań ultrasonograficznych, spirometrycznych czy elektrokardiograficznych. Mamy też nowe fotele z pełnym oprzyrządowaniem w gabinetach stomatologicznych. To zakupy sfinansowane ze środków unijnych przy współudziale budżetu gminy. Od niedawna na potrzeby naszej placówki mamy też nowy samochód – dodaje kierownik SPOZ w Zelgnie.

Jakość usług ośrodka docenili samorządowcy – w 2018 r. Samodzielny Publiczny Ośrodek Zdrowia w Zelgnie otrzymał gminne wyróżnienie – Szlachetną Podkowę w kategorii „przedsiębiorczość”.

To prestiżowa nagroda dla tych, którzy wnoszą szczególny wkład w życie społeczne i gospodarcze gminy. Szlachetną Podkowę dla SPOZ odebrał Jarosław Pikus, który wystąpił również w nietypowej roli lidera muzycznego zespołu Pikus Band. Okazji, by zaprezentować swoje gitarowe umiejętności, nie przegapił również 15 lutego w trakcie imprezy jubileuszowej.

– Muzyka to moja pasja jeszcze z czasów licealno-studenckich – mówi Jarosław Pikus. – Wraz z kilkoma kolegami lubimy sobie pograć, choć nie koncertujemy regularnie. Największą wartość widzę w żywym graniu, na prawdziwych instrumentach, bez syntezatorów dźwięku, playbacku i innych „wspomagaczy”. Obok tego kocham sport, ostatnio odkryłem w sobie pasję do biegania. W tym roku kończę 50-tkę i z tej okazji postanowiłem zdobyć „koronę” półmaratonów – przebiegnę pięć w całym sezonie biegowym. Pierwszy start już w marcu, więc trzymajcie kciuki – śmieje się kierownik SPOZ w Zelgnie.

W jubileuszowej imprezie wzięło udział ok. 70 osób: obok byłych i obecnych pracowników pojawili się też m.in. członkowie rady społecznej – organu pełniącego przy SPOZ funkcje nadzorczo-doradcze (na jej czele stoi wójt jako reprezentant organu założycielskiego placówki – gminy Chełmża). Wśród gości byli wójt Jacek Czarnecki i prezes Szpitala Powiatowego w Chełmży Leszek Pluciński.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *