Gmina Chełmża. Inwestycje funduszu sołeckiego dobiegają końca

Box1 Gmina Chełmża Wiadomości
fot. nadesłane

W gminie Chełmża dobiegają końca tegoroczne inwestycje w ramach funduszu sołeckiego. Część z nich została już zakończona, część przechodzi jeszcze ostatnie szlify. Na pełne efekty wydawania pieniędzy z funduszu trzeba będzie jeszcze trochę poczekać, ale pierwsze z nich są już widoczne.

W tym roku sołectwa gminy Chełmża miały do rozdysponowania łącznie 622 248 zł. Nie wszystko jednak przebiegło tak, jak to zaplanowano. Przeszkodą okazała się sytuacja epidemiczna, która wymusiła odłożenie w czasie niektórych przedsięwzięć, a niektóre nawet całkowicie zablokowała. Chodzi tu przede wszystkim o organizację imprez okolicznościowych, które miały się odbyć na terenie gminy, a które okazały się niemożliwe w obliczu pandemii. Jeszcze w sierpniu sami mieszkańcy podjęli decyzję o przesunięciu niewykorzystanych z tego powodu pieniędzy na inne cele. Środki wsparły zatem dodatkowo wydatki na bieżące remonty, inwestycje i zakup wyposażenia. Na jakim etapie jest realizacja zaplanowanych inwestycji?

REKLAMA

Bezpieczeństwo dzieci bawiących się na placu zabaw w Pluskowęsach zapewniło nowe ogrodzenie, które w ostatnim czasie zostało tam postawione. Z kolei na placach zabaw w Nowej Chełmży i Dźwierznie pojawiły się nowe elementy zabawowe, co zwiększyło liczbę oferowanych przez nie atrakcji. Prace trwały także przy świetlicach wiejskich. Zakończono już remonty tych w Parowie Falęckiej i Bielczynach. W trakcie jest jeszcze remont przybudówki przy świetlicy w Skąpem. 

Na terenie rekreacyjnym w Nawrze z kostki brukowej wykonane zostało miejsce pod spotkania przy ognisku. Natomiast w Sławkowie teren rekreacyjny wzbogacił się o zamontowaną na słupie lampę solarną. Przy świetlicy w Witkowie wybudowano podłoże pod garaż. Posłużyła do tego kostka brukowa, którą wykorzystano również przy budowie podłoża pod altanę na terenie rekreacyjnym w Mirakowie. Przy świetlicy na Windaku trwają obecnie prace porządkujące teren.

– Realizacja przedsięwzięć w ramach funduszu sołeckiego jest w trakcie. Realizowane są one na przestrzeni całego roku, a ich efekty są jak najbardziej widoczne i trwałe w terenie. Pogoda jeszcze sprzyja końcowym inwestycjom tego roku. Liczymy, że w przyszłym roku sytuacja na tyle się ustabilizuje i poprawi, że te wszystkie obiekty w sezonie będą mogły znowu być wykorzystywane przez naszych mieszkańców – mówi inspektor ds. promocji Urzędu Gminy Chełmża Katarzyna Orłowska.

Fundusz sołecki to środki, jakie gmina wyodrębnia w budżecie dla sołectw, które realizują dzięki nim określone inwestycje, poprawiające jakość życia mieszkańców. O tym, na co konkretnie zostaną wykorzystane, decydują sami mieszkańcy podczas wiejskich zebrań. Dzięki temu pieniądze przeznaczone będą na te cele, których najbardziej potrzeba lokalnie.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.