Gmina Chełmża. Inwestycje funduszu sołeckiego dobiegają końca

Box1 Gmina Chełmża Wiadomości
fot. nadesłane

W gminie Chełmża dobiegają końca tegoroczne inwestycje w ramach funduszu sołeckiego. Część z nich została już zakończona, część przechodzi jeszcze ostatnie szlify. Na pełne efekty wydawania pieniędzy z funduszu trzeba będzie jeszcze trochę poczekać, ale pierwsze z nich są już widoczne.

W tym roku sołectwa gminy Chełmża miały do rozdysponowania łącznie 622 248 zł. Nie wszystko jednak przebiegło tak, jak to zaplanowano. Przeszkodą okazała się sytuacja epidemiczna, która wymusiła odłożenie w czasie niektórych przedsięwzięć, a niektóre nawet całkowicie zablokowała. Chodzi tu przede wszystkim o organizację imprez okolicznościowych, które miały się odbyć na terenie gminy, a które okazały się niemożliwe w obliczu pandemii. Jeszcze w sierpniu sami mieszkańcy podjęli decyzję o przesunięciu niewykorzystanych z tego powodu pieniędzy na inne cele. Środki wsparły zatem dodatkowo wydatki na bieżące remonty, inwestycje i zakup wyposażenia. Na jakim etapie jest realizacja zaplanowanych inwestycji?

REKLAMA

Bezpieczeństwo dzieci bawiących się na placu zabaw w Pluskowęsach zapewniło nowe ogrodzenie, które w ostatnim czasie zostało tam postawione. Z kolei na placach zabaw w Nowej Chełmży i Dźwierznie pojawiły się nowe elementy zabawowe, co zwiększyło liczbę oferowanych przez nie atrakcji. Prace trwały także przy świetlicach wiejskich. Zakończono już remonty tych w Parowie Falęckiej i Bielczynach. W trakcie jest jeszcze remont przybudówki przy świetlicy w Skąpem. 

Na terenie rekreacyjnym w Nawrze z kostki brukowej wykonane zostało miejsce pod spotkania przy ognisku. Natomiast w Sławkowie teren rekreacyjny wzbogacił się o zamontowaną na słupie lampę solarną. Przy świetlicy w Witkowie wybudowano podłoże pod garaż. Posłużyła do tego kostka brukowa, którą wykorzystano również przy budowie podłoża pod altanę na terenie rekreacyjnym w Mirakowie. Przy świetlicy na Windaku trwają obecnie prace porządkujące teren.

– Realizacja przedsięwzięć w ramach funduszu sołeckiego jest w trakcie. Realizowane są one na przestrzeni całego roku, a ich efekty są jak najbardziej widoczne i trwałe w terenie. Pogoda jeszcze sprzyja końcowym inwestycjom tego roku. Liczymy, że w przyszłym roku sytuacja na tyle się ustabilizuje i poprawi, że te wszystkie obiekty w sezonie będą mogły znowu być wykorzystywane przez naszych mieszkańców – mówi inspektor ds. promocji Urzędu Gminy Chełmża Katarzyna Orłowska.

Fundusz sołecki to środki, jakie gmina wyodrębnia w budżecie dla sołectw, które realizują dzięki nim określone inwestycje, poprawiające jakość życia mieszkańców. O tym, na co konkretnie zostaną wykorzystane, decydują sami mieszkańcy podczas wiejskich zebrań. Dzięki temu pieniądze przeznaczone będą na te cele, których najbardziej potrzeba lokalnie.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *