Gmina Chełmża. GOPS zachęca seniorów do korzystania z programów wsparcia

Box2 Gmina Chełmża
Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży realizuje serię programów pomocowych z myślą o seniorach z terenu gminy. Teleopieka czy koperta życia w trudnych chwilach mogą okazać się bezcenne. Czym są i jak z nich korzystać?

Seniorzy, którzy borykają się z problemami zdrowotnymi i samotnością, jeszcze do 15 czerwca mogą ubiegać się o udział w programie „Kujawsko-Pomorska Teleopieka”, będącym wojewódzkim programem partnerskim. W całym regionie uczestniczy w nim 79 samorządów. W gminie Chełmża na wsparcie będzie mogło liczyć 14 osób.

REKLAMA

W ramach teleopieki seniorzy otrzymają specjalne bransoletki życia, dzięki którym w nagłych sytuacjach będą mogli szybko połączyć się z centrum teleopieki, które zapewni wsparcie w możliwie jak najkrótszym czasie. Dzięki bransoletkom nie trzeba wybierać numeru alarmowego – wystarczy jedno wciśnięcie.

– To opaska wyposażona w tzw. przycisk życia, która w razie jakiegokolwiek zagrożenia, po naciśnięciu, spowoduje automatyczne uruchomienie połączenia w trybie głośnomówiącym z centrum monitoringu, gdzie operator zdecyduje o stosownym rodzaju interwencji – mówi Anna Bykowska, kierowniczka Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chełmży.

To operator zadecyduje, czy konieczna jest interwencja karetki i jak bardzo pilna jest sytuacja. Kolejny z programów GOPS-u ma służyć pomocą, kiedy już ratownicy pojawią się w mieszkaniu seniora. Mowa o kopertach życia. Koperta zawiera podstawowe dane o osobie – imię, nazwisko czy numer PESEL, ale też informację o tym, na co choruje i jakie przyjmuje leki. 

– Osoba udaje się do lekarza pierwszego kontaktu i prosi o wskazanie, jakie ma choroby i jakie stosuje leki. Kopertę z tymi informacjami umieszcza się w lodówce, a na niej naklejony jest znaczek koperty życia – tłumaczy Anna Bykowska. – Każdy ma w domu lodówkę i jest ona zazwyczaj dobrze widoczna, nie trzeba jej szukać. Łatwo byłoby przeoczyć kopertę, kiedy byłaby schowana w innym meblu. 

Seniorzy po 60. roku życia mogą dodatkowo wyrobić sobie Ogólnopolską Kartę Seniora, uprawniającą do zniżek na terenie całej Polski, m.in. w sanatoriach, uzdrowiskach czy przychodniach. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej zachęca do skorzystania z oferowanych programów.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *