Gmina Chełmża. Do OSP w Grzegorzu trafił nowy wóz

Box2 Gmina Chełmża
fot. Łukasz Piecyk

Dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu gminy Chełmża końcówka 2020 r. przyniosła kilka niespodzianek. Do jednej z nich trafił już nowy wóz, a dwie kolejne nowe pojazdy mają otrzymać jeszcze w tym roku. Wzbogacenie wyposażenia gminnych OSP to z jednej strony większy komfort pracy strażaków-ochotników, a z drugiej poprawa poziomu bezpieczeństwa dla samych mieszkańców.

O tym, że gminne OSP mają kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o działania na rzecz lokalnej społeczności, nie trzeba nikogo przekonywać. Dlatego niezwykle ważne jest, aby miały zapewnione jak najlepsze wyposażenie. Niestety, nierzadko bywa tak, że sprzęt jest przestarzały. Tak jeszcze do niedawna było w jednostce w Grzegorzu, której strażacy na akcje jeździli wysłużonym Starem 244. Niedawno jednak udało się im pozyskać nowy wóz Iveco, który znacznie pomoże im w niesieniu pomocy. 

REKLAMA

– Na pewno zwiększy możliwości bojowe jednostki i pozwoli nam sprawnie i skutecznie nieść pomoc. Podniesie też warunki BHP, w jakich strażacy działają na rzecz potrzebujących. Na tym samochodzie mamy już praktycznie wszystko, więc jesteśmy przygotowani na większość sytuacji, które się trafiają. Zastąpił 37-letniego Stara 244, więc przeskok technologiczny jest dla nas niesamowity – mówi Michał Koszela, prezes jednostki OSP w Grzegorzu. 

Pojazd odebrany został 28 października od kieleckiej firmy MotoTruck. Jego oficjalne powitanie w Grzegorzu miało miejsce dzień później. Choć w akcji jeszcze testowany nie był, to strażacy nie mają wątpliwości, że okaże się znaczną pomocą w ich pracy. Samochód został już poświęcony przez gminnego kapelana strażaków ks. Marka Wysockiego, proboszcza miejscowej parafii. 

Średni wóz ratowniczo-gaśniczy o napędzie 4×4 i pojemności 3 tys. litrów może pomieścić 6 osób. Koszt jego zakupu wyniósł 769 980 zł, na co złożyły się środki z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także budżetu gminy Chełmża i sponsorów.

W oczekiwaniu na nowe pojazdy są kolejne dwie jednostki OSP z terenu gminy. Otrzymać je mają jeszcze w tym roku. Mowa tu o jednostkach ze Skąpego i Kończewic, do których trafić mają nowe samochody bojowe – nowy lekki i używany średni. Fundusz Sprawiedliwości wsparł oba zakupy łączną kwotą 700 tys. zł. Część środków przekaże także gmina. Będzie to już kolejne w końcówce tego roku wsparcie dla lokalnych OSP. 

Wysoka jakość sprzętu jest podstawą dla działania strażaków-ochotników. Im lepsze mają warunki, tym lepiej mogą działać. A ich pomoc nie ogranicza się jedynie do walki z żywiołem. To oni stoją w pierwszej linii niesienia pomocy, co już nie raz udowodnili. Dlatego ważne jest, by zapewnić im jak najlepszy sprzęt. Z podobnego założenia wychodzą samorządy, które starają się w miarę możliwości dofinansowywać jednostki. Gmina Chełmża regularnie je wspiera, a dzięki wykorzystywaniu również środków własnych jednostkom udaje się wzbogacać wyposażenie, które wykorzystywane jest m.in. w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, niedługo kolejne po OSP Grzegorz jednostki wzbogacą się o nowe pojazdy.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *