Giganty na działce

Łubianka Wiadomości
fot. Pixabay

Biblioteka – Centrum Kultury w Łubiance podsumowała konkurs na największe warzywo wyhodowane w gminie. Ocenie podlegało aż 11 gatunków – od dyń po buraki, ziemniaki i cebule. Ich waga naprawdę zaskakuje.

Do tegorocznej edycji konkursu napłynęło około 30 zgłoszeń. Swoimi warzywami pochwalili się zarówno laureaci poprzednich edycji, jak i nowi mieszkańcy. 

REKLAMA

Pomimo napływających zewsząd słów, że rok ten był nieurodzajny, że warzyw nie będzie, pozytywnie się zaskoczyliśmy – mówi Sebastian Podkański, kierownik organizacyjny BCK w Łubiance. – Co ważne, nie zabrakło zgłoszeń w żadnej z ogłoszonych kategorii. Właścicielką najcięższego buraka i cebuli została Bogusława Mrzygłód. Pierwsze warzywo ważyło 4 kg, drugie 0,353 g. Wśród zgłoszonych pomidorów wygrał okaz Lidii Szczerbowskiej (1,2 kg), wśród porów – Adama Noworackiego (ponad 1 kg), a ziemniaków – Jana Sowy (prawie 0,8 kg).

Niekwestionowaną zwyciężczynią była Ewa Szałkowska. Zgłoszone przez nią warzywa wygrały aż w 5 kategoriach: dynia ważyła 52,7 kg, kapusta 3,6 kg, marchew ponad 0,7 kg, seler – niespełna 2 kg oraz cukinia licząca sobie ponad 5,5 kg.

Jaki jest przepis na wyhodowanie takich warzyw?

Uprawiam warzywa od 20 lat, stosując naturalne nawożenie – mówi Ewa Szałkowska. – W czasie suszy podlewam, często także pielę. Sadzę również te jarzyny, które mają szansę osiągnąć pożądane rozmiary, bowiem nie każda rośnie duża. Receptą jest także ciężka praca, bowiem wszystkie zabiegi w ogródku wykonuję ręcznie. Także sama przygotowuję kompost.

Jak podkreśla pani Ewa, do konkursu zgłosić miała inną, większą dynię, jednak ta niestety zgniła. Również seler był drugim co do wielkości w jej ogrodzie. Jak się okazało, ten potencjalnie cięższy od środka wygryzły nornice. Jednak nie samo zwycięstwo się liczy, a zdrowa rywalizacja i podjęcie wyzwania.

Mieszkamy na terenach wiejskich i prawie wszyscy mamy warzywniki. Hodowca, który ma się czym pochwalić, chętnie to robi – dodaje Sebastian Podkański. – Za wygraną w konkursie idą zaś atrakcyjne nagrody. W tym roku każdy z laureatów danej kategorii otrzymał bon o wartości 50 zł do lokalnego sklepu ogrodniczego. Drobnymi upominkami obdarowani zostali również pozostali uczestnicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *