Fundusz Inwestycji Lokalnych w gminie Zławieś Wielka. Wiemy, na co zostaną wydane pieniądze

Box2 Wiadomości Zławieś Wielka
fot. nadesłane

Na konto gminy Zławieś Wielka obiecane pieniądze mają trafić jeszcze we wrześniu. Odpowiednie wnioski zostały już złożone, teraz czas na ruch ze strony wojewody. Środki zostaną przeznaczone przede wszystkim na remont szkoły w Złejwsi Wielkiej i kontynuację budowy kanalizacji w Łążynie, ale nie tylko.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to przedwyborcza obietnica prezydenta Andrzeja Dudy, mająca na celu wsparcie gminnych i powiatowych samorządów. Mówił o niej 6 lipca premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z samorządowcami z powiatów toruńskiego, golubsko-dobrzyńskiego i grudziądzkiego w Chełmżyńskim Ośrodku Kultury. Starostowie, burmistrzowie i wójtowie odebrali wówczas z rąk premiera symboliczne czeki, będące promesą otrzymania środków z funduszu.

REKLAMA

Samorząd tak naprawdę rozumie ten, kto dostrzega jego problemy i pomaga w sytuacjach dla niego trudnych. W tym trudnym czasie, kiedy samorządy zmagają się ze skutkami epidemii, kiedy pojawią się ograniczenia w budżetach własnych, pomoc ze strony państwa jest bezcenna – mówił wówczas w Chełmży Marek Olszewski, starosta toruński.

Wsparcie dla samorządów w ramach projektu ma być bezzwrotne, a źródłem jego finansowania będzie Fundusz COVID-19. Kwoty poszczególnych dotacji zostaną uzależnione od zamożności gmin i powiatów i będą wahać się od 0,5 mln zł do nawet 93 mln zł. Łącznie na realizację projektu zagospodarowano w budżecie państwa 6 mld zł, z czego 2,6 mld zł trafi do gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. Jedną z nich jest także gmina Zławieś Wielka.

Otrzymaliśmy od premiera Morawieckiego czek na ponad 2,2 mln zł. Przyjęliśmy to z dużą satysfakcją. Bardzo się cieszymy, że w sytuacji kryzysu epidemicznego rząd dostrzega potrzeby gmin i powiatów i chce wzmacniać samorządy – mówi Jan Surdyka, wójt gminy Zławieś Wielka. 

Środki, przekazane przez rząd w ramach funduszu, będzie można przeznaczyć na dowolny cel inwestycyjny, m.in. remonty szkół i przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizację, budowę żłobków czy drogi. Oznacza to, że dotacja nie będzie celowa, a o jej przeznaczeniu zadecydują samorządowcy. Rząd podkreśla, że samorządy będą mogły dzięki temu realizować swoje plany, co w dłuższej perspektywie pozwoli nie tylko utrzymać miejsca pracy, ale także podnieść jakość życia mieszkańców. Co istotne, nie został także wskazany ostateczny termin wydatkowania środków. Włodarze gminy Zławieś Wielka wiedzą już, na co zostanie spożytkowane rządowe wsparcie.

Pieniądze zostaną rozsądnie wydane. Najważniejsze zadanie będzie związane z oświatą. Kończymy właśnie rozbudowę szkoły w Przysieku, teraz czas na szkołę w Złejwsi Wielkiej. Jej stan techniczny wymaga pilnych działań, to będzie nasz zdecydowany priorytet. Inwestycja pochłonie ponad 1 mln zł – wymienia wójt Jan Surdyka. – Pozostałe środki pozwolą na wykonanie II etapu kanalizacji w Łążynie, a jeśli jeszcze coś zostanie, to będziemy inwestować w infrastrukturę drogową.

Obiecane pieniądze mają trafić na rachunki samorządów najpóźniej we wrześniu 2020 r. Samorządowcy musieli najpóźniej do 10 sierpnia skierować wniosek do Prezesa Rady Ministrów. Elektronicznie, aby uniknąć zbędnej biurokracji. Na tej podstawie wojewodowie będą przekazywać przyrzeczone fundusze bezpośrednio na rachunek samorządu.

Wniosek już złożyliśmy, rachunek mamy otwarty i czekamy. Jesteśmy gotowi, żeby zaplanowane inwestycje zacząć realizować od nowego roku. Projekty kapitalnego remontu szkoły z Złejwsi Wielkiej i kolejnego etapu budowy kanalizacji w Łążynie są już gotowe – podsumowuje wójt Jan Surdyka. 

Do przeprowadzenia wszystkich zaplanowanych zadań, finansowanych z Funduszu Inwestycji Lokalnych, brakuje jeszcze tylko ostatecznej zgody radnych.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.