Fundacja „Piast” z Turzna zaraża dzieci pasją do średniowiecza

Box1 Łysomice Wiadomości
fot. nadesłane

Zaczynali od rekonstrukcji historycznych. Teraz oprócz pokazów średniowiecznych walk zajmują się także organizowaniem żywych lekcji historii i warsztatów średniowiecznych rzemiosł. Na chwilę obecną działają na terenie gminy Łysomice i w okolicach Torunia, ale z czasem planują rozszerzyć działalność na całą Polskę.

Fundacja „Miłośnicy historii Polski – Piast” z Turzna powstała w 2019 r., choć związane z nią osoby od wielu lat zajmują się tematyką początków państwa polskiego i rekonstrukcji historycznych.

REKLAMA

Mamy dużą wiedzę, braliśmy udział w wielu pokazach, festiwalach, niektóre z nich organizowaliśmy samodzielnie. Mamy też środki, by propagować taką tematykę, i ludzi, dla których historia jest pasją. W pewnym momencie zadaliśmy sobie pytanie, dlaczego by we własnym zakresie tego nie robić – tłumaczy Łukasz Orczykowski, założyciel fundacji „Piast”.

Celem organizacji jest propagowanie i rozpowszechnianie historii, przede wszystkim związanej z okresem piastowskim. Członkom fundacji zależy na kształtowaniu świadomości patriotycznej i historycznej, poprzez edukowanie dzieci i młodzieży o ważnych wydarzeniach, miejscach i postaciach historycznych. Jednym z najważniejszych zadań fundacji „Piast” jest organizowanie inscenizacji i rekonstrukcji historycznych. Nie byłoby to możliwe bez współpracy z innymi organizacjami i grupami rekonstrukcyjnymi. To także sposób na promowanie lokalnych grup, pielęgnujących lub odtwarzających tradycje ludowe. Fundacja do tej pory współpracowała m.in. z Drużyną Książęcą „Piastun”, Drużyną Wojów Sleipnir, Drużyną spod Starych Dębów, Drużyną „Gungnir” czy Fundacją Brama Epok.

Po uzyskaniu statusu fundacji zdobyliśmy znacznie większe możliwości pozyskiwania zewnętrznych funduszy na naszą działalność. Możemy dzięki temu rozwijać się i docierać do szerszej grupy odbiorców – wyjaśnia Łukasz Orczykowski.

W zeszłym roku organizacja wygrała m.in. konkurs grantowy „Pro defensione pro historia – młode stowarzyszenia na start”. Za uzyskane fundusze udało się zrealizować projekt „Polska Pierwszych Piastów – żywe lekcje historii w szkołach” w podstawówkach w Turznie i Łysomicach. Dzieci mogły dowiedzieć się m.in., kim był Mieszko I. To był wstęp. Przeprowadzanie żywych lekcji historii w szkołach odbiło się głośnym echem i stało jednym z najważniejszych obszarów działalności.

To nie są zwykłe lekcje, tylko interaktywne pokazy. Wychodzimy z założenia, że jeżeli dziecko zrobi coś samodzielnie, dotknie, zobaczy, przeżyje, to w głowie zostanie więcej wiadomości – mówi Łukasz Orczykowski.

Animatorzy z fundacji opowiadają dzieciom o historii Polski od czasów plemiennych do Bolesława Chrobrego. Pokazują, jak wyglądała walka wojów piastowskich czy średniowieczne uzbrojenie. Wszystkie zajęcia dostosowane są do wieku odbiorców.

Dzieci bardzo żywo reagują, podoba im się to, co robimy. To dla nich nowe doświadczenie. Mogą inaczej spędzić czas, niż siedząc przed komputerem – dodaje Łukasz Orczykowski.

Żywe lekcje historii to nie jedyne działania, jakie podejmuje fundacja. Organizuje także warsztaty rzemiosł dawnych, m.in. garncarskie. Dzieci mogą własnoręcznie wykonać gliniane naczynie. Do tej pory odbywały się też warsztaty tworzenia słowiańskich lalek czy wianków na Noc Kupały. Duże zainteresowanie budzą także pikniki historyczne. Jeden z większych został zorganizowany w listopadzie 2019 r. z okazji Święta Niepodległości. Na tego typu wydarzeniach plenerowych można m.in. zobaczyć, jak wyglądało życie codzienne w czasach pierwszych Piastów. Do zadań fundacji należy także organizowanie słuchowisk, wywiadów i paneli dyskusyjnych. Działalność fundacji rozpoczęła się na terenie gminy Łysomice, ale nie będzie się ograniczała tylko do kilku gminnych miejscowości. Zamysł jest taki, aby zacząć realizować projekty w całej Polsce. Plany są ambitne. Jeśli uda się je zrealizować, to na terenie gminy Łysomice powstanie w przyszłości średniowieczne grodzisko lub wioska słowiańska.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *