Folder o gminie Łubianka. Co w nim znajdziemy?

Box2 Łubianka Wiadomości

Gmina Łubianka już od kilku lat cyklicznie wydaje foldery informacyjne, przedstawiające walory przyrodnicze, kulturowe, turystyczne, a także ukazujące zmiany w gminnej infrastrukturze. Najnowszy folder pt. „Łubianka – wczoraj i dziś” łączy ze sobą przeszłość z teraźniejszością. Nie brakuje w nim sentymentalnych fotografii i wspomnień mieszkańców.

Tegoroczna publikacja folderu była odpowiedzią na konkurs grantowy, organizowany przez Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania Ziemia Gotyku”. Konkurs miał na celu m.in. promocję lokalnego dziedzictwa. Realizacja projektu pochłonęła łącznie 15 tys. zł, a suma ta w całości została pokryta przez grant.

REKLAMA

– Najnowszy folder postanowiliśmy poświęcić nie tyle rzeczywistości, której doświadczamy na co dzień, co przeszłości. Stąd też treść wydania stanowią historie miejscowości tworzących gminę Łubianka i wspomnienia jej mieszkańców. Natomiast na szatę graficzną składają się współczesne zdjęcia i pożółkłe fotografie, opowiadające o ludziach, miejscach i wydarzeniach z przeszłości – opowiada Elżbieta Żeglarska, inspektor ds. aktywizacji obywatelskiej w Urzędzie Gminy Łubianka.

Myśl przewodnia, która towarzyszyła autorom folderu, zawarta jest w jednym z fragmentów: „Niezwykle ważne jest, byśmy przemierzając każdego dnia kilometry dróg, przecinających gminę Łubianka, mieli świadomość, iż podążamy ścieżkami wydeptanymi przez naszych praojców”. Praca nad folderem nie była łatwym zadaniem i trwała ponad pół roku. Finalny efekt nie byłby możliwy bez zaangażowania mieszkańców, którzy chętnie dzielili się swoją wiedzą i fotograficznymi „perełkami”. Twórcy do zilustrowania tekstu wykorzystali także zdjęcia gminy z lotu ptaka oraz prace wykonane przez uczestników warsztatów fotograficznych, organizowanych przez BCK w Łubiance.

– Pracę nad folderem niewątpliwie utrudniała pandemia. Część działań byliśmy zmuszeni rozłożyć w czasie, zmienić sposób ich realizacji. Na szczęście udało się wykonać zadanie zgodnie z założeniem – dodaje Elżbieta Żeglarska. – Czuwanie nad redakcją wydania było dla mnie najpiękniejszą i najciekawszą lekcją historii, jaką kiedykolwiek przeżyłam.

Folder kierowany jest do wszystkich mieszkańców gminy, zarówno tych starszych, jak i młodszych. Gmina kolportowała wydawnictwo do wszystkich domów zlokalizowanych na jej terenie, tak aby każdy mógł się zapoznać z folderem. Folder w dalszym ciągu można za darmo otrzymać w Urzędzie Gminy Łubianka i w gminnych instytucjach kultury.

– Pragnęliśmy, by folder stał się przyczynkiem do międzypokoleniowej refleksji nad przeszłością; by ożywił wspomnienia i uświadomił konieczność ich pielęgnowania. Z roku na rok nasza gminna rodzina się powiększa. Mamy nadzieję, że publikacja będzie dla nowych mieszkańców możliwością poznania terenu swojej „małej ojczyzny”, pomoże w integracji z lokalną społecznością i zainteresuje otaczającym dziedzictwem kulturowym i historycznym – mówi Elżbieta Żeglarska.

Wydawnictwo, dzięki zaangażowaniu wielu osób, zyskało wyjątkowe walory.

– Tym, co wyróżnia folder, jest z pewnością połączenie przeszłości z teraźniejszością. Zarówno w treści, jak i w szacie graficznej. Zestawienia „starych” i „nowych” fotografii, przedstawiających te same miejsca zgodnie z tytułem folderu: wczoraj i dziś – podkreśla Elżbieta Żeglarska.

Folder zebrał wiele pozytywnych opinii mieszkańców. Dla jednych okazał się źródłem wiedzy, dla innych – przyczynkiem do wspomnień.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *