Filmy edukacyjne dla dzieci. Chełmżyńska biblioteka z ofertą online

Box2 Chełmża Kultura
Fot. Łukasz Piecyk

Filia dla Dzieci i Młodzieży Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Juliana Prejsa w Chełmży zaprasza do obejrzenia przygotowanego przez siebie cyklu filmów dla najmłodszych. Mają one zachęcić dzieci do sięgania po książki i przybliżyć im bibliotekę, która w czasach koronawirusa nie może się na nich w pełni otworzyć.

Inicjatywa jest odpowiedzią na ograniczoną w ostatnim czasie działalność placówki. Zamiast prowadzonych w normalnym trybie spotkań pojawiła się oferta online. 

REKLAMA

– Dwa razy w tygodniu organizowaliśmy spotkania dla najmłodszych. „Bajkowe poranki” miały na celu zapoznanie dzieci z literaturą polską i obcą. Było czytanie książek, wspólne zabawy, nauka – mówi Barbara Kicińska, kierownik Filii dla Dzieci i Młodzieży PiMBP.

Alternatywą na obecne czasy są filmy promujące czytelnictwo wśród dzieci. Do biblioteki już docierają sygnały, że cieszą się one dużą popularnością.

– Spotkaliśmy się z odzewem ze strony rodziców. Włączają dzieciom nasze filmiki, dzięki czemu możemy przybliżyć im naszą bibliotekę – podkreśla Barbara Kicińska. – Obecnie dzieci, przychodząc do biblioteki, nie mogą nawet dotknąć książek, które chciałyby obejrzeć. Nasza działalność jest teraz bardzo ograniczona, a same dzieci czują się w środku skrępowane. Chcemy pokazać im bibliotekę choć przez internet.

Pojawiające się na facebookowym profilu Filii dla Dzieci i Młodzieży chełmżyńskiej biblioteki przygotowywane są tematycznie. Przy okazji niedawnego Dnia Ojca pojawiły się nagrania z czytania „Kochanego tatusia” Agnieszki Frączek, a także warsztaty o tym, jak przygotować laurkę dla taty. W związku z Dniem Muzyki zaprezentowana została książka „Frycek opowiada” autorstwa Lidii Kućmierz, a z okazji Święta Wolnych Książek odczytane zostały fragmenty „O dziewczynce, która chciała ocalić książki” Klausa Hagerupa i Aisato Lisy. Wśród opublikowanych materiałów znajdziemy także ten, zatytułowany „Z muchą na luzie ćwiczymy buzie”, czyli zabawy logopedyczne.

– Dobór czytanego tekstu zależy od sytuacji. Tematy wybieramy na podstawie kalendarza, patrząc na święta, również te nietypowe. Planujemy już filmik poświęcony Julianowi Tuwimowi i kolejny o podróżach, w związku z wakacjami. Tematyka jest naprawdę różnorodna – dodaje kierownik Filii.

Pierwszy film pojawił się tuż przed Bożym Ciałem i od tego czasu publikacje cieszą się dużym zainteresowaniem. Filmy powstawać będą więc dalej, a najmłodsi na nudę nie będą mogli narzekać. 

– Chcielibyśmy filmy zamieszczać dalej regularnie, choć nie wiemy jeszcze dokładnie, jak będzie to wyglądać w czasie wakacji – mówi Barbara Kicińska i zapewnia, że biblioteka dalej będzie pełnić swoją rolę i przygotowywać dla dzieci swoją ofertę.

Tagged

1 thought on “Filmy edukacyjne dla dzieci. Chełmżyńska biblioteka z ofertą online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *