Film o miejscach pamięci narodowej w gminie Łysomice dostępny na YT [WIDEO]

Box1 Łysomice Wiadomości
Fot. materiał wideo

Film historyczny “Pamięć” swoją premierę miał 30 grudnia. Opowiada o wydarzeniach z czasów II wojny światowej, do których doszło na terenie gminy Łysomice, m.in. w lasach na Barbarce i w Olku. Projekt realizowany był przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Łysomice.

Projekt  „Film historyczny na 100-lecie niepodległości” finansowany był z PROW 2014-2020 i realizowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Łysomice w ramach konkursu grantowego LGD “Ziemia Gotyku”. Zadanie pochłonęło łącznie ponad 17 tys. zł. Bohaterami filmu “Pamięć” są kombatanci II wojny światowej, opowiadający o wydarzeniach z terenu gminy Łysomice, których byli uczestnikami lub świadkami. 

REKLAMA

Film pozwala z jednej strony zachować pamięć tamtych czasów, a z drugiej udokumentować miejsca pamięci narodowej na terenie gminy Łysomice. To istotne elementy dziedzictwa kulturowego, przypominające o zbrojnym czynie oraz walce o wolność i ludzką godność – wyjaśniał w lipcu dla “Poza Toruń” Marek Komuda, koordynator projektów.

Część artystyczną przygotowali uczniowie ze szkół podstawowych w Łysomicach i Ostaszewie. Młodzież m.in. przeprowadzała wywiady z kombatantami. Film dostępny jest bezpłatnie na platformie You Tube.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.