Film artysty spod Torunia na festiwalu w Nowosybirsku

Box1 Wiadomości
Kajetan Pochylski przygotowuje teraz dokument o kurorcie w Ciechocinku. Fot. nadesłane

Krótkometrażowa animacja “Ostatnie kino”, film Kajetana Pochylskiego, opowiada historię jego dziadka, operatora ostatniego kina oświatowego w Polsce. Produkcja zebrała liczne laury na krajowych konkursach i była prezentowana w Hollywood. Twórca pracuje teraz nad dokumentem o Ciechocinku.

Film “Ostatnie kino” z 2019 r. to 12-minutowa podróż po wspomnieniach babci reżysera. Narratorem jest Tymon, syn Kajetana Pochylskiego. Inspiracją do stworzenia animacji był stary projektor Elew 16 mm z Łódzkich Zakładów Kserotechnicznych. Produkcja została zrealizowana autorską metodą, łączącą w sobie techniki cyfrowe i analogowe. Film kręcony był kamerą cyfrową, ale do ostatecznego efektu twórca wykorzystał także narzędzia rysunkowe, malarskie i graficzne. Film składa się łącznie z 8,2 tys. ręcznie wykonywanych klatek.

REKLAMA

– Moim zamiarem było stworzenie czegoś niekonwencjonalnego, innego od klasycznego współczesnego zapisu cyfrowego, w sposób twórczy łączącego ze sobą dwie technologie filmowe: technikę zapisu analogowego z technikami zapisu cyfrowego. Celem było również doprowadzenie procesu tworzenia filmu autorskiego do formy rękodzieła – opowiada reżyser Kajetan Pochylski.

Krótkometrażowa produkcja Kajetana Pochylskiego odniosła wiele sukcesów, m.in. zdobyła wyróżnienie w kategorii film niezależny na Ogólnopolskim Konkursie Filmów Niezależnych OKFA i nagrodę internautów na Festiwalu O!PLA. Animacja wyświetlana była w Estonii, Niemczech, Słowacji, na Ukrainie, w Teheranie, a nawet w Hollywood.

19 grudnia 2020 r. film “Ostatnie kino” zawędrował nawet na Syberię. Został wyświetlony w Nowosybirsku.

Artysta nie zamierza spocząć laurach. Przygotowuje się już do kolejnego dokumentu. Tym razem realizowanego w Ciechocinku.

– Pod tężniami zaczerpnąłem trochę trochę inspiracji. Ostatnio powrócił u mnie na tapetę pomysł zrealizowaniu dokumentu w słynnym kurorcie. Chodzi o relacje międzyludzkie, które rodzą się w innych okolicznościach przyrody… i nie tylko – zdradza Kajetan Pochylski.

Łukasz Kajetan Pochylski urodził się w 1984 r. w Mogilnie. Ukończył rysunek na Wydziale Sztuk Pięknych UMK oraz kierunek operatorski na AMA Film Academy w Krakowie. Osiadł pod Toruniem. Jego specjalizacja to film dokumentalny oraz autorski film eksperymentalny. Wielokrotnie nagradzany w kraju i za granicą. Realizował zdjęcia do filmu “Republika. Narodziny Legendy”, który znalazł się na liście do Polskiej Nagrody Filmowej ORŁY.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.