Film artysty spod Torunia na festiwalu w Nowosybirsku

Box1 Wiadomości
Kajetan Pochylski przygotowuje teraz dokument o kurorcie w Ciechocinku. Fot. nadesłane

Krótkometrażowa animacja “Ostatnie kino”, film Kajetana Pochylskiego, opowiada historię jego dziadka, operatora ostatniego kina oświatowego w Polsce. Produkcja zebrała liczne laury na krajowych konkursach i była prezentowana w Hollywood. Twórca pracuje teraz nad dokumentem o Ciechocinku.

Film “Ostatnie kino” z 2019 r. to 12-minutowa podróż po wspomnieniach babci reżysera. Narratorem jest Tymon, syn Kajetana Pochylskiego. Inspiracją do stworzenia animacji był stary projektor Elew 16 mm z Łódzkich Zakładów Kserotechnicznych. Produkcja została zrealizowana autorską metodą, łączącą w sobie techniki cyfrowe i analogowe. Film kręcony był kamerą cyfrową, ale do ostatecznego efektu twórca wykorzystał także narzędzia rysunkowe, malarskie i graficzne. Film składa się łącznie z 8,2 tys. ręcznie wykonywanych klatek.

REKLAMA

– Moim zamiarem było stworzenie czegoś niekonwencjonalnego, innego od klasycznego współczesnego zapisu cyfrowego, w sposób twórczy łączącego ze sobą dwie technologie filmowe: technikę zapisu analogowego z technikami zapisu cyfrowego. Celem było również doprowadzenie procesu tworzenia filmu autorskiego do formy rękodzieła – opowiada reżyser Kajetan Pochylski.

Krótkometrażowa produkcja Kajetana Pochylskiego odniosła wiele sukcesów, m.in. zdobyła wyróżnienie w kategorii film niezależny na Ogólnopolskim Konkursie Filmów Niezależnych OKFA i nagrodę internautów na Festiwalu O!PLA. Animacja wyświetlana była w Estonii, Niemczech, Słowacji, na Ukrainie, w Teheranie, a nawet w Hollywood.

19 grudnia 2020 r. film “Ostatnie kino” zawędrował nawet na Syberię. Został wyświetlony w Nowosybirsku.

Artysta nie zamierza spocząć laurach. Przygotowuje się już do kolejnego dokumentu. Tym razem realizowanego w Ciechocinku.

– Pod tężniami zaczerpnąłem trochę trochę inspiracji. Ostatnio powrócił u mnie na tapetę pomysł zrealizowaniu dokumentu w słynnym kurorcie. Chodzi o relacje międzyludzkie, które rodzą się w innych okolicznościach przyrody… i nie tylko – zdradza Kajetan Pochylski.

Łukasz Kajetan Pochylski urodził się w 1984 r. w Mogilnie. Ukończył rysunek na Wydziale Sztuk Pięknych UMK oraz kierunek operatorski na AMA Film Academy w Krakowie. Osiadł pod Toruniem. Jego specjalizacja to film dokumentalny oraz autorski film eksperymentalny. Wielokrotnie nagradzany w kraju i za granicą. Realizował zdjęcia do filmu “Republika. Narodziny Legendy”, który znalazł się na liście do Polskiej Nagrody Filmowej ORŁY.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *