Ewakuacja w Szkole Podstawowej w Wybczu. Powodem tlenek węgla

112 Box2 Łubianka Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

W mieszkaniu w budynku Szkoły Podstawowej w Wybczu ulatniał się tlenek węgla. Z uwagi na bezpieczeństwo ewakuowano ok. 60 osób.

Strażacy zgłoszenie otrzymali dziś (8.01), ok. godz. 8.00. O podejrzeniu podtruciem tlenkiem węgla poinformowała ratowników kobieta mająca m.in. bóle głowy.

REKLAMA

Strażacy z budynku szkoły ewakuowali ok. 60 osób. Schroniły się one w stojącej obok obiektu świetlicy. Służby potwierdziły obecność czadu (w stężeniu 20ppm).

Na miejscu pracuje 1 zastęp OSP, 2 kolejne są w drodze.

Tlenek węgla nie posiada smaku, zapachu, barwy, nie jest drażniący i  sprawia wrażenie, że go nie ma. Jednak  to tylko pozory, gdyż w odpowiednim stężeniu potrafi uśpić a następnie zabić. Jest nieco lżejszy od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. 

Możliwymi źródłami czadu w pomieszczeniach mieszkalnych są: gazowe podgrzewacze wody, piece węgłowe, gazowe lub olejowe, kominki i kuchnie gazowe. Czad powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw m.in.: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *