Egzamin gimnazjalny rozpoczęty. Co przy szkołach robią policjanci?

Box1 Chełmża Powiat toruński
Fot. nadesłane

Trwa trzeci dzień strajku pracowników oświaty. O godz. 9.00 uczniowie klas 3 gimnazjum rozpoczęli egzamin. Chwilę po godz. 8.00 zaczęły docierać do nas sygnały, że przed szkołami pojawili się policjanci. Tak jest m.in. przy Szkole Podstawowej nr 4, nr 16 i nr 24 w Toruniu, a także przy Szkole Podstawowej nr 3 w Chełmży.

– Nauczycielki, chcące wejść do budynku zostały skierowane do sąsiedniego obiektu – informuje nas nauczyciel z Chełmży. – Przed wejściem do SP nr 3 znajduje się policjant, który nie wpuszcza do środka strajkujących nauczycieli.

REKLAMA

Na czyj rozkaz i z jakiego powodu przy szkołach stoją funkcjonariusze?

-Nie posiadam informacji o tym, że nauczyciele chcący wejść do budynków, w których odbywają się egzaminy gimnazjalne, nie zostali do nich wpuszczeni – mówi nam podinsp. Wioletta Dąbrowska, rzecznik prasowy KMP Toruń. – Należy podkreślić, że nasze działania nie są skierowane do nauczycieli.

Informację uzyskaną od czytelnika sprostowała dyrektor SP nr 3 w Chełmży.

-Nauczyciele biorący udział w strajku przebywają dziś w drugim z naszych budynków – tłumaczy dyrektor SP nr 3. – Funkcjonariusz stojący przy szkole wskazywał pedagogom miejsce, do którego mogą się udać. W żaden sposób nie ingerował w ich poruszanie się po obiekcie szkoły.

O godz. 9.00 w większości szkół w całej Polsce rozpoczęły się egzaminy gimnazjalne. Jak przebiegają one w regionie? Pierwsze informacje spłynęły do nas z gminy Lubicz.

– O godz. 9.00 we wszystkich szkołach naszej gminy, zgodnie z planem i prawem, rozpoczął się egzamin gimnazjalny. – informuje Brygida Bogdanowicz-Kopeć, dyrektor Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół i Przedszkoli w Lubiczu. – Mamy pełne składy zespołów nadzorujących. Dziś od godz. 7.00 ich członkowie przeszli szkolenie. W Lubiczu Górnym dodatkowo pracuje obserwator z kuratorium.

Jak sytuacja wygląda w Waszych szkołach? Czekamy na informacje!\

Godz.9.30 – gmina Lubicz

Otrzymaliśmy informację, że funkcjonariusze obecni byli także w szkołach w Grębocinie i Lubiczu Górnym. Chwilę po godz. 9.00 opuścili budynki.

Jak informuje podinsp. Wioletta Dąbrowska, rzecznik prasowy KMP Toruń, w okresie odbywających się w szkołach egzaminów oraz wydarzeń, takich jak rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego, policjanci zawsze czuwają nad bezpieczeństwem uczniów. Ich aktywność w tego typu sytuacjach jest działaniem standardowym. Ze szkołami policja współpracuje na co dzień.\

O radiowozach stojących przed szkołami i o funkcjonariuszach w szkole nauczyciele mówią krótko – “jesteśmy zastraszani”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.