E-Szkoła kończy rok szkolny. Uczniowie zaczynają wakacje

Box2 Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
Uczniowie I liceum Ogólnokształcącego w Toruniu wcielili się w rolę nauczycieli i poprowadzili własne e-lekcje, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Uczniowie szkół podstawowych i średnich rozpoczynają dziś wakacje. Wczoraj Kujawsko-Pomorska e-Szkoła po 14 tygodniach transmitowała ostatnie w tym roku szkolnym zajęcia. Był specjalny koncert online oraz lekcje prowadzone przez samych uczniów.

– Na sukces Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej złożyły się przemyślana koncepcja, sprawna organizacja oraz solidna praca i profesjonalizm prowadzących zajęcia nauczycieli, a także osób odpowiedzialnych za transmisję i rejestrację lekcji – podkreśla marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. – Wszystkim zaangażowanym w ten projekt serdecznie dziękuję. Cieszę się, że nasza e-Szkoła nie zamyka się na wakacje. Jestem też przekonany, że spotkamy się z nią po wznowieniu regularnych zajęć jesienią. 

REKLAMA

Ostatni dzień zajęć 25 czerwca rozpoczął się od przygotowanego przez licealistów programu publicystycznego online, w trakcie którego uczniowie łączyli się zdalnie z innymi uczniami z regionu i pytali ich o kończący się rok szkolny oraz plany na wakacje. W spotkaniu wziął udział również dyrektor Departamentu Edukacji w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu Czesław Ficner. Rozmawiano m.in. o projekcie e-Szkoły i planach na przyszłość. Program poprowadziły Sandra Strózik i Aleksandra Szymecka z V Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu oraz Zuzanna Machajewska z I Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu.

Następnym punktem ostatniego dnia e-Szkoły było poprowadzenie własnych lekcji przez uczniów z I LO w Toruniu. O tatuażach i historii tuszu opowiedziała Maja Kostrzewska, o plusach i minusach gier komputerowych mówił Kacper Rumiński, a Maciej Cylkowski poprowadził zajęcia zatytułowane “Wszystko na temat gitary”.

Po wszystkim elektropopowy zespół Kwiatki dał koncert, w trakcie którego usłyszeć można było jego autorskie utwory. Kwiatki tworzą Aleksandra Góralska i Adam Stawicki, których twórczość jest efektem zafascynowania R’n’B, rapem i ulubionymi piosenkami babci wokalistki. 

Minione lekcje e-Szkoły nadal można oglądać. Dostępne są w serwisie YouTube Kujawsko-Pomorskiej e-Szkoły. Od lipca ruszyć ma także jej nowy program wakacyjny, który przybliży uczniom wiedzę o regionie i jego dziedzictwie.

Kujawsko-Pomorska e-Szkoła towarzyszyła uczniom od 16 marca. Decyzję o jej uruchomieniu podjął marszałek Piotr Całbecki, już dzień po ogłoszeniu przerwy w zajęciach w szkołach. Pierwszą nadawaną lekcją był język polski, poprowadzony przez Jolantę Serocką. W ciągu 14 tygodni, transmitowano łącznie 850 zajęć, które zdobyły łącznie 2,5 mln wyświetleń, z czego 1,8 mln na YouTube i 700 tys. na Facebooku. Kanał e-Szkoły subskrybuje 14 tys. osób, a ponad 8 tys. śledzi Facebookowy profil.

W Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu mieściły się dwa studia nagraniowe, z których nadawano zajęcia. Kujawsko-Pomorskie Centrum Kompetencji Cyfrowych Conectio odpowiedzialne było za techniczne aspekty działania, w tym transmisję i archiwizację zajęć. Nie obyło się bez drobnych wpadek realizatorskich, które były efektem szybkiego reagowania na wydarzenia w studiu. Dwukrotnie technikom zdarzyło się rozlać kawę, co jednak obyło się bez konsekwencji.

W projekt włączyło się 35 nauczycieli z całego regionu. Zajęli się oni przygotowaniem programu i stanęli przed kamerami, przekazując swoją wiedzę uczniom. Kilkoro z nich tak zaangażowało się w pracę, że zdarzało się im wychodzić ze studia z mikrofonami. Interaktywny charakter zapewniał uczniom możliwość współtworzenia e-Szkoły, czy zgłaszania uwag. To na ich prośbę powstała opisana biblioteka zajęć. 

Niecodzienne wydawać się mogły zajęcia online z wychowania fizycznego, spotkania z psychologiem, czy rekolekcje. E-Szkoła udowodniła jednak, że nie ma rzeczy niemożliwych. Nie zabrakło też specjalnych zajęć. W setną rocznicę urodzin Jana Pawła II były warsztaty poświęcone papieżowi, a z okazji Święta Województwa uczniowie mogli dowiedzieć się więcej o historii regionu, etnografii i samorządzie. Transmitowane były również okazjonalne koncerty.

Najwięcej wyświetleń zdobyły zajęcia przygotowujące do egzaminów dla kończących szkoły. Ponad 31 tys. osób obejrzało powtórkową lekcję z gramatyki języka angielskiego dla ósmoklasistów, którą poprowadziła Aleksandra Kowalska. E-Szkołę oglądano również nie tylko poza granicami naszego województwa, ale i kraju.

Kujawsko-Pomorska e-Szkoła jest częścią samorządowego wojewódzkiego programu przeciwdziałania epidemii oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce, czyli tzw. marszałkowskiego pakietu antykryzysowego. Pakiet wart jest 740 mln zł, które pochodzą z budżetu unijnego. Komisja Europejska zgodziła się na wykorzystanie w tym celu wolnych środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego 2014-2020.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *