Dziś Wielki Czwartek. Jak go obchodzimy?

Box2 Wiadomości
fot. ilustracyjne / Pixabay

W tym roku złożyło się tak, że Wielki Czwartek obchodzimy w Prima Aprilis.

Wielki Czwartek jest pierwszym dniem Triduum Paschalnego i upamiętnia Ostatnią Wieczerzę. Podczas niej Chrystus ustanowił sakrament kapłaństwa i Eucharystii.

REKLAMA

Wielki Czwartek jest świętem ruchomym, ale zawsze wypada trzy dni przed Wielkanocą. Oznacza to, że możemy go obchodzić pomiędzy 19 marca a 22 kwietnia. W tym roku przypadł on na 1 kwietnia.

Dzieci i młodzież, a co za tym idzie także nauczyciele i opiekunowie mają tego dnia wolne. Wielki Czwartek nie jest jednak dniem wolnym od pracy. W tym roku przerwa od nauki potrwa od 1 do 6 kwietnia.

Msza Wieczerzy Pańskiej, która odprawiana jest w Wielki Czwartek, kończy okres Wielkiego Postu. W kościołach parafialnych nie ma więcej mszy tego dnia.

Inaczej wygląda to w kościołach katedralnych. Tam odprawiana jest także poranna Msza Krzyżma. Święcone są na niej oleje do namaszczeń w trakcie np. namaszczenia chorych, bierzmowania czy chrztu. Na tej mszy kapłani odnawiają swoje przyrzeczenia.

Podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej oprócz odśpiewania “Chwała na wysokości Bogu” i wyciszenia dzwonów można natrafić także na “Mandatum”. Jest to obmycie nóg 12 osobom.

Tego dnia następuje także zdjęcie z ołtarza obrusa, świec, krzyża i mszału. To wskazuje na obdarcie Jezusa z szat. Tabernakulum natomiast pozostaje otwarte, co wskazuje na to, że Jezus nie przebywa w nim, a czeka na wyrok.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *