Dzień Samorządu terytorialnego. Mija 30 lat od pierwszych wolnych wyborów

Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
Podczas ubiegłorocznego VII Kujawsko-Pomorskiego Forum Samorządowego w Przysieku samorządowcy przyjęli wspólne stanowisko w sprawie wzmocnienia samorządów lokalnych, fot. Szymon Zdziebło www.tranatoga.pl

W całym kraju obchodzimy dziś Dzień Samorządu Terytorialnego. 27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze wolne wybory samorządowe po drugiej wojnie światowej. W tym roku wypada więc okrągła, 30. rocznica.

– Trzy dekady temu rozpoczęła się w naszym kraju rewolucja, dzięki której lokalne społeczności uzyskały realny wpływ na to, w jakim kierunku będą się rozwijać ich małe ojczyzny, jak będą się rządzić i wydawać publiczne środki, jaki kształt nadadzą wizjom przyszłości i marzeniom o dobrym życiu. Samorządy – najpierw gminy, potem także powiaty i województwa – spełniły pokładane w nich nadzieje – mówi marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

REKLAMA

W pierwszych demokratycznych wyborach do rad gmin i miast swoich kandydatów wystawiło ponad 2 tys. ugrupowań. Łącznie ponad 147 tys. osób ubiegało się o mandaty, w tym 130 tys. w okręgach jednomandatowych i 17 tys. osób na blisko 4 tys. list w okręgach wielomandatowych. Frekwencja wyniosła wtedy 42 proc. 

Był to początek zmian w funkcjonowaniu państwa, które ukształtowały go do obecnej formy. Od tego zaczął się proces decentralizacji władzy. W 1998 roku wprowadzono na poziomie lokalnym samorząd powiatowy, a na poziomie regionalnym samorząd wojewódzki. 

W województwie kujawsko-pomorskim działają 144 gminy i 23 powiaty (w tym Toruń, Włocławek, Bydgoszcz i Grudziądz). W uroczystości związane Dniem Samorządu Terytorialnego wpisuje się obchodzone w czerwcu Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *