Dzień Samorządu Terytorialnego. Co czeka nas w gminie Chełmża?

Box2 Gmina Chełmża Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

27 maja minie 30 lat od momentu utworzenia w Polsce samorządów. Dzień Samorządu Terytorialnego ma upamiętniać jeden z najważniejszych sukcesów w historii wolnej Polski. W tym roku w gminie Chełmża obchody tego wyjątkowego jubileuszu odbędą się w nieco innej niż zwykle formie, z uwagi na trwającą epidemię koronawirusa. Pewne jest jedno: będzie biało-zielono. 

Przez 30 lat gmina Chełmża bardzo się zmieniła. Znacznej poprawie uległa przede wszystkim infrastruktura użytkowa, dzięki czemu mieszkańcy mogą dziś korzystać z dróg, chodników, ścieżek rowerowych, placów zabaw, boisk, terenów rekreacji i sportu. W tym czasie przeprowadzono wiele gruntownych remontów. Odnawiano świetlice czy szkoły. To jednak nie tylko okres budowy, ale i społecznych inicjatyw. Realizowane były wielkie projekty, takie jak np. odnawialne źródła energii, ale też i te małe, które łączyły lokalne, wiejskie społeczności. 

REKLAMA

Trzydziestolecie samorządów będzie w gminie Chełmża celebrowane inaczej niż poprzednie rocznice. Zabraknie festynów, ale nie zabraknie nowych pomysłów. Mieszkańcy nie będą mogli czuć się zawiedzeni.

– Stawiamy na czytelną wizualizację, która ma przypominać mieszkańcom o tym ważnym wydarzeniu dla ich gminy. Jak wizualizacja, to tylko w gminnych barwach herbu i flagi – mówi Katarzyna Orłowska, inspektor ds. promocji Urzędu Gminy Chełmża.

Portale społecznościowe wystartowały z cyklem filmów, które ukazują gminę na przestrzeni ostatnich 30 lat. Ważną rolę pełnią w nich mieszkańcy. Swoją cegiełkę do biało-zielonych obchodów dokładają też lokalne instytucje kultury, które oferują m.in. wirtualne zwiedzanie bibliotek, konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży czy konkurs w zgaduj-zgadula. Wszystko to odbywa się za pośrednictwem internetu. 

26 maja, na dzień przed Dniem Samorządu Terytorialnego, odbędzie się sesja Rady Gminy. Tym razem radni nie zasiądą na sali obrad, a przed komputerami. Podczas zdalnego posiedzenia podejmą m.in. uchwałę w sprawie nadania tytułu Zasłużonego dla Gminy Chełmża, który mogą otrzymać zarekomendowani mieszkańcy. 

Przy okazji rocznicy zaprojektowane zostały jubileuszowa kartka okolicznościowa oraz stempel. Na czas obchodów miejscowości przywdzieją gminne barwy.

– Na terenie gminy zaplanowana jest akcja oflagowania i plakatowania wsi i sołectw. Biało-zielone flagi przyozdobią gminne obiekty użyteczności publicznej jak szkoły, świetlice wiejskie, strażnice OSP, biblioteki i zawisną na masztach w centrach wsi, a na tablice wiejskie trafią okolicznościowe plakaty – dodaje Katarzyna Orłowska.

Zostanie także przygotowane specjalne wydanie gminnej „Kurendy”, gdzie przypomniane zostaną najważniejsze wydarzenia i postacie z mijającego trzydziestolecia gminy. „Kurenda” sama w sobie jest równie ważna i ściśle związana z historią gminy – jej mieszkańców informuje już od 1997 r. i towarzyszyć im będzie również przy tak ważnym jubileuszu. 

Dobiegają również końca prace nad publikacją dokumentującą 30 lat odrodzonej samorządności w gminie Chełmża. Jej autorem jest historyk sztuki Piotr Birecki, który na swoim koncie ma już kilka innych poświęconych gminie tytułów, m.in. wydaną w 2010 r. książkę „Gmina Chełmża. Szkice z dziejów”. Jubileuszowa publikacja będzie więc kolejną w gminnych zbiorach, a po jej wydaniu będzie ją można znaleźć w zasobach lokalnych bibliotek. 

Mimo wielu ograniczeń Dzień Samorządu Terytorialnego w gminie Chełmża zapowiada się więc na wydarzenie jednoczące mieszkańców w biało-zielonych barwach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *