“Dziękujemy za ten bochen”. Gmina Zławieś Wielka już po dożynkach

Box2 Zławieś Wielka
fot. Piotr Lampkowski

Tłumy mieszkańców i gości, uginające się od ciast i potraw kramy, wspaniałe wieńce oraz muzyka, przy której nogi same rwały się do tańca – tak wyglądały dożynki w gminie Zławieś Wielka. Wydarzenie zorganizowane zostało w ostatnią sobotę wakacji.

Dla gospodarzy dożynki to nie tylko czas zabawy, ale i podsumowań. W tym roku w oficjalnych przemówieniach nie mogło zabraknąć nawiązania do problemu suszy.

REKLAMA

– Za nami kolejny trudny rok – mówił wójt Jan Surdyka. – Susza bardzo nas to niepokoi, ponieważ spada jakość zbóż, a plony są słabe. Rolnicy szacują straty na poziomie 50-60 procent. Cieszę się, że mimo problemów, gospodarze potrafią choć na chwilę o tym zapomnieć i doskonale się bawić. My zaś pragniemy im pokazać, że są dla nas naprawdę ważni.

W trakcie uroczystych obrzędów włodarze gminy podzielili się z rolnikami i mieszkańcami chlebem wypieczonym z tegorocznych ziaren.

– Dziękujemy za ten bochen i wasz trud włożony w codzienną pracę na roli – mówił do rolników Piotr Pawlikowski, przewodniczący rady gminy. – Wasza działalność jest podstawą ludzkiej egzystencji. Rolnictwo to bowiem coś więcej niż żywność. To skarbnica cennych wartości społecznych i kulturowych. Tak jak dziś dzielimy się bochnem dożynkowym, tak pamiętajmy, by przez cały rok dzielić się z nim z osobami, które tego potrzebują.

Na dożynkowym placu, wśród wielu straganów i kramów, podziwiać można było także wykonane przez mieszkańców gminy wieńce. Wraz z witaczami, brały one udział w tradycyjnym konkursie.

– Ocenialiśmy przede wszystkim zgodność wieńców z tradycją – mówią członkowie komisji: przewodniczący, zastępca wójta Krzysztof Rak oraz Renata Dobrowolska, dyrektor Domu Kultury w Górsku i Maria Karpińska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Złejwsi Małej. – Jesteśmy od trzech lat komisją stałą i widzimy, że z roku na rok poziom wykonania prac wzrasta.

Do konkursu przystąpiło 15 sołectw. Wyróżnienie odebrało sołectwo Skłudzewo. Trzecie miejsce ex aequo otrzymały prace sołectwa Siemoń i Czarnowo, a drugie wieniec z Pędzewa. Najwyższe noty jury przyznało wieńcowi mieszkanek Złejwsi Małej. Laureaci otrzymali odpowiednio 350, 400 i 450 zł. Każde sołectwo zaś odebrało 150 zł za udział.

– Zwyciężyłyśmy czwarty rok z rzędu – cieszą się członkinie KGW Zławieś Mała. – Pracy było bardzo dużo. Przygotowywałyśmy się już od lutego. Stworzenie wieńca jest bardzo żmudne i trudne. Na sukces ten pracowało osiem pań.

Dużo emocji dostarczyło także rozstrzygnięcie konkursu na witacz. Trzecie miejsce zdobyło sołectwo Zarośle Cienkie, drugie – Czarne Błoto. W tym roku triumfowała praca z Przysieka.

– Cieszymy się, że po raz kolejny sołectwo zostało zauważone – mówią Katarzyna Rasak, Urszula Karwaszewska i Janina Kamińska-Czakorowska z KGW Czarne Błoto, które wystawiły na dożynkach swoje stoisko. Na nim znalazły się ich popisowe potrawy: zupa serowa i placki z kurczakiem, a także tradycyjny chleb ze smalcem i ogórkiem.

Pozostałe kramy również uginały się od ilości ciast i potraw.

– Panie z KGW stanęły na wysokości zadania – zachwala wójt Jan Surdyka. – Należy docenić ich wysiłek, zarówno kulinarny, jak i artystyczny. Wszystkie potrawy wyglądały niezwykle smacznie, a wieńce piękne.

Temu, co przygotowane zostało na dożynkach gminy Zławieś Wielka przyglądali się również goście – rowerzyści z gminy Dąbrowa Chełmińska. Przyjechali oni z rewizytą w ramach organizowanego przez oba samorządy rajdu rowerowego. Wspólnie z mieszkańcami bawili się do późnych godzin wieczornych przy muzyce orkiestry dętej, zespołu Melodia, Harmonia, Aristos, a także gwiazdy wieczoru – grupy After Party. Zwieńczeniem dożynek była wspólna zabawa taneczna pod gołym niebem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *