Dziękuję polskim rolnikom i polskiej wsi [FELIETON]

Felietony i opinie
Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa

Polska wieś dokonała racjonalnego i mądrego wyboru. Ponad 80 proc. rolników opowiedziało się za reelekcją Andrzeja Dudy. Dziękuję.

To dla mnie mocny sygnał, że realizowany program rolny Prawa i Sprawiedliwości jest dobry, że odpowiada oczekiwaniom tych, do których jest adresowany.

REKLAMA

Chłop potęgą jest i basta! Gdyby tak jeszcze chciał wspólnie pracować razem z innymi. To dopiero byłby sukces i konkurencja dla innych.

Mamy teraz trzy lata względnego spokoju na dalszą przebudowę naszego rolnictwa. Przed nami też nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej. Powodzeniem zakończyły się starania premiera Mateusza Morawieckiego i będą dobre środki na realizację Wspólnej Polityki Rolnej. Wspólnie musimy się zastanowić, jak najefektywniej je wydać. Daliśmy radę zniwelować dwa lata zapóźnienia w przygotowaniu przez naszych poprzedników absorbcji PROW-u 2014-2020, to tym bardziej poradzimy sobie z umiejętnym wykorzystaniem pieniędzy z nowej perspektywy. 

Jest wiele jeszcze niejasności co do Zielonego Ładu i szczegółów zawartych w nim dwóch strategii. Kierunek jest słuszny, ale jeszcze zbyt mało danych, jak to ma być realizowane.

Istotne jest to, abyśmy sami dobrze wiedzieli, co chcemy osiągnąć. Nasz główny cel jest jasny – poprawa jakości życia na obszarach wiejskich. Sporo zostało już zrobione, ale teraz musimy przyspieszyć. Te trzy lata bez kolejnych wyborów dają możliwość takiego właśnie podejścia.

Rolnictwo jest systemem naczyń połączonych i my to dobrze rozumiemy. Dlatego cały rząd odpowiada za ten sektor gospodarki i przyjmowane rozwiązania wykorzystują środki z różnych programów. Dzięki temu realizowane są i będą w dalszym ciągu spójne programy z różnych dziedzin, aby dodatkowo wykorzystać efekt synergii.

Zrobimy to, gdy dalej będziemy razem, gdy będziemy działali wspólnie. Żenadą jest niepogodzenie się z wynikami wyborów przez zwolenników Rafała Trzaskowskiego i nawoływanie do bojkotu polskiej żywności. Trzeba zatrzymać tę głupotę. Zwyciężyła demokracja, a teraz razem budujmy i rozwijajmy nasz wspólny dom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *