“Dzięki WOŚP życie Patryka jest lepsze”. Setki urządzeń z serduszkami wypełnia sale toruńskich placówek zdrowia

Box2 Wiadomości
Fot. Poza Toruń

W minionym roku Patryk skończy 3 lata. Ze sprzętu medycznego zakupionego przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy po raz pierwszy skorzystał pod koniec 2017 r. Asystor kaszlu otrzymał na rok za darmo. W innym przypadku jego rodzice za urządzenie musieliby zapłacić ok. 25 tys. zł. Takich dzieci jak Piotr w całej Polsce są miliony.

W niedzielę (13.01) Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz 27. Tegorocznym celem fundacji Jerzego Owsiaka jest zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Są to placówki z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takie, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom. W Polsce podobnych placówek funkcjonuje blisko 50. Także w Toruniu.

REKLAMA

– Pierwszy specjalistyczny sprzęt Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera otrzymał już w latach 90., po pierwszych edycjach Finału WOŚP – mówi dr n. med. Hanna Streich, koordynator Oddziału Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka. – Wtedy właśnie zbierano środki dla noworodków. Przez te wszystkie lata zostaliśmy naprawdę hojnie obdarowani.

Serduszko WOŚP zobaczyć dziś można na respiratorach, kardiomonitorach, inkubatorach, aparatach USG i łóżeczkach oraz wielu innych urządzeniach. Dodatkowo placówka wyposażona została w sprzęt do przesiewowego badania słuchu u nowo narodzonych dzieci.

Sprzęt wykorzystywany jest codziennie – zaznacza doktor. – Orkiestra kupuje naprawdę dobre urządzenia, a my, dzięki ofiarności Polaków, możemy ratować małe dziecięce życia. Polskie szpitale przed laty miały bardzo trudne warunki. Wtedy nie wyobrażałam sobie takich zmian. To nam się nawet nie śniło.

WOŚP pomaga dzieciom w całym kraju, a sprzęt przekazuje nie tylko szpitalom, ale również placówkom takim jak hospicja.

– Dzięki Fundacji Jurka Owsiaka otrzymaliśmy cyberoko, sprzęt, z którego od czerwca 2018 r. korzystają dzieci i dorośli niepełnosprawni w stopniu znacznym – mówi Aleksandra Ruszczak, dyrektor Hospicjum „Nadzieja” w Toruniu. – Otrzymaliśmy także samochód, dzięki któremu możemy przewozić dzieci z placówek zdrowia do naszego ośrodka w pozycji leżącej. Dodatkowo WOŚP wyposażył nas w 2 specjalistyczne łóżka oraz asystory kaszlu.

To właśnie z tego ostatniego urządzenia, wypożyczonego z Hospicjum „Nadzieja”, mógł korzystać w domu 3-letni Patryk.

Wszystko wskazywało na to, że chłopiec urodzi się zdrowy. Niestety komplikacje porodowe spowodowały, że maluch stał się dzieckiem niepełnosprawnym. Lekarze zdiagnozowali u niego m.in. porażenie mózgowe 4-kończynowe.

Syn w wieku 2 lat miał problemy z odkrztuszaniem, dzięki sprzętowi zakupionemu przez WOŚP i pani Aleksandrze Ruszczak Patryk mógł przez rok korzystać z asystora – mówi Agnieszka Kuzerska, mama 3-latka. – Bez tego synek nie dałby rady normalnie funkcjonować. Koszt zakupu urządzenia to ok. 20-25 tys. zł. Wydatek dla nas ogromny. Od lat wspieramy z rodziną Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i jesteśmy wdzięczni, że ich działania bezpośrednio wpłynęły na poprawę stanu zdrowia naszego dziecka.

WOŚP w tym roku również wesprze leczenie najmłodszych. Fundacja skupi się przede wszystkim na zakładach diagnostyki specjalistycznej – zwłaszcza obrazowej, radiologicznej oraz laboratoryjnej. W głównej mierze zbiórka umożliwi podniesienie standardu wyposażenia polskich szpitali. Do nich trafić mają tak zaawansowane urządzenia, jak: rezonanse magnetyczne, tomografy komputerowe, aparaty do diagnostyki RTG, wysokiej klasy ultrasonografy, echokardiografy czy sprzęt endoskopowy z torem wizyjnym dla gastroenterologii.

W minionym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała ponad 126 mln zł. Czy w tym rekord zostanie pobity?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *