Dzieci z gminy Zławieś Wielka biorą udział w zajęciach z nauki pływania

Box2 Wiadomości Zławieś Wielka
fot. Pixabay

Gmina Zławieś Wielka, jak co roku, bierze udział w programie „Umiem pływać”. W ramach projektu dla dzieci organizowane są zajęcia z nauki pływania. Najmłodsi jeżdżą na basen już od 2014 r. Do tej pory w kursie pływania wzięło udział już ponad 1 tys. uczniów.

Wojewódzkim operatorem programu jest Kujawsko-Pomorski Związek Pływacki. Program finansowany jest z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Operatorem programu na terenie gminy Zławieś Wielka jest Klub Sportowy Meduza.

REKLAMA

W ramach programu klub pokrywa koszty wynajmu basenu, instruktorów na basenie oraz opiekunów w drodze na i z basenu. Natomiast po stronie gminy pozostają koszty transportu. W tym roku wyniosą one ok. 15 tys. zł – mówi Paulina Zakierska, inspektor ds. promocji i pozyskiwania środków zewnętrznych w Urzędzie Gminy Zławieś Wielka.

„Umiem pływać” to jeden z kilku realizowanych w regionie programów upowszechniania sportu wśród dzieci i młodzieży. Jego celem jest rozwinięcie umiejętności pływackich u najmłodszych adeptów tej dyscypliny sportowej. Programem objęci są uczniowie szkół podstawowych w klasach 1-3. Zajęcia pływania organizowane są na krytych pływalniach i prowadzone przez osoby z odpowiednimi kwalifikacjami. Na każdego uczestnika przypada 20 godzin lekcyjnych. Zajęcia odbywają się raz lub dwa razy w tygodniu w grupach maksymalnie 15-osobowych. Ćwiczenia oswajające z wodą i nauka podstawowych ruchów napędowych w środowisku wodnym prowadzone są w czterech etapach, z których na każdy przypada 5 lekcji. Dzieci zaczynają od opanowania podstawowych czynności w wodzie, przechodzą przez proste skoki, ruchy napędowe i elementy nurkowania, aż do pływania kraulem i skoków do wody głębokiej. Oczywiście w międzyczasie nie może zabraknąć rozwijających gier i zabaw, utrwalających nabyte umiejętności. Na koniec zajęć zaplanowany jest sprawdzian z umiejętności pływackich w ramach czterech stopni sprawności.

W tym roku na basen pojedzie 187 dzieci. Zostały one podzielone na 13 grup. Część z nich zajęcia rozpoczęła już 9 marca, a pozostałe muszą poczekać do września. Podział na turę wiosenną i jesienną jest konieczny ze względu na ograniczenia w dostępie do basenów – tłumaczy Paulina Zakierska.

W tym roku dzieci z gminy Zławieś Wielka jeżdżą na basen przy ul. Kosynierów Kościuszkowskich w Toruniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *