Dzieci Świata. Wystawa fotografii Elżbiety Dzikowskiej w Toruniu

Box2 Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
fot. Łukasz Piecyk

„Dzieci Świata” – to tytuł najnowszej wystawy fotografii Elżbiety Dzikowskiej, znanej i cenionej w kraju i za granicą podróżniczki. Oglądając wystawę, zajrzeć będzie można do odległych zakątków świata i zobaczyć, jak wyglądają losy ich najmłodszych mieszkańców. Inauguracja wystawy odbyła się w piątek, 18 czerwca, w Książnicy Kopernikańskiej. W Toruniu dostępna będzie przez trzy tygodnie.

„Dzieci Świata” to wystawa pełna kulturowej różnorodności i empatii, skupiająca się przede wszystkim na najmłodszych mieszkańcach globu, w szczególności Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej. Na zdjęciach Elżbiety Dzikowskiej zobaczyć można świat inny niż ten, który nas otacza. Tam dzieci żyją w biedzie, głodują. Nierzadko same muszą pracować, by wspomóc swoich rodziców, co odbija się też na ich edukacji. Wciąż jednak są dziećmi i mimo trudów, starają się znaleźć czas na zabawę i kontakty z rówieśnikami, by wspólnie cieszyć się uśmiechem.

REKLAMA

„Tam się dzieci rodzi najwięcej, tam ich los jest najtrudniejszy, ale tak samo jak w Polsce kochają swe dzieci tamtejsi rodzice, tak samo pragną, by ich przyszłość była lepsza. Chciałabym, aby (…) polskie dzieci zaprzyjaźniły się z przedstawionymi na moich fotografiach rówieśnikami” – pisze autorka w albumie „Dzieci w fotografii Elżbiety Dzikowskiej”.

Wystawę plenerową „Dzieci Świata” oglądać można od 18 do 25 czerwca w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Następnie zostanie przeniesiona do Zielonej Bramy Gotyckiej Starówki, gdzie znajdować się będzie do 8 lipca. Oficjalna inauguracja wystawy odbyła się w piątek, 18 czerwca, w Książnicy. Obecna na niej była sama Elżbieta Dzikowska, która podpisywała swoje książki. Dla fanów była to więc szansa na spotkanie z autorką. W wydarzeniu udział wziął także Sławomir Kopyść, członek Zarządu Województwa. 

Partnerami organizacji wystawy są: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Urząd Miasta Torunia, Wojewódzka Biblioteka Publiczna Książnica Kopernikańska i Krajowa Spółka Cukrowa. Ekspozycja została objęta honorowym patronatem UNICEF Polska, marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego i prezydenta Torunia Michała Zaleskiego.

Elżbieta Dzikowska to znana podróżniczka, którą widzowie mogą kojarzyć m.in. z programu „Pieprz i Wanilia”, który przygotowywała dla TVP wspólnie z Tonym Halikiem. Na swoim koncie ma jednak dużo więcej produkcji o tematyce podróżniczej. Mowa tu nie tylko o filmach, ale też książkach czy właśnie wystawach. „Dzieci Świata” to kolejny, po „Uśmiechu Świata”, przygotowany przez nią zbiór fotografii. Elżbieta Dzikowska przez lata związana była ze słynnym toruńskim podróżnikiem Tonym Halikiem. Przyczyniła się również do powstania w 2003 r. jego muzeum, które jest jednym z pięciu oddziałów Muzeum Okręgowego w Toruniu. Otwieranej wystawie towarzyszy konkurs plastyczny dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. „Mój przyjaciel z dalekiego świata” – taki tytuł mają nosić nadsyłane przez najmłodszych prace. Szczegóły znaleźć można na stronie internetowej Książnicy. 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *