Dyskusja o powołaniu dyrektora Muzeum Ziemi Chełmińskiej trwa. Będzie kontrola wojewody

Box2 Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Fotel dyrektora Muzeum Ziemi Chełmińskiej w drodze bezkonkursowej objął Adam Jendryczka. Brak otwartego konkursu ofert wywołał ożywioną dyskusję i oburzył część mieszkańców. Zasadność ich wątpliwości sprawdzi teraz wojewoda kujawsko-pomorski. “Wszelkie osądy o tym, aby cokolwiek w Urzędzie Miasta Chełmna działo się wbrew przepisom prawa są nieprawdziwe i pomawiające”, podkreśla burmistrz Artur Mikiewicz.

Zdaniem Gazety Pomorskiej sposób wyboru Adama Jendyryczki na dyrektora Muzeum Ziemi Chełmińskiej budzi wiele wątpliwości. Pomorska wskazuje m.in. na fakt, że Adam Jendryczka przegrał konkurs na dyrektora Chełmińskiego Domu Kultury i uważa, że powołanie go na dyrektora innej miejskiej instytucji nie było transparentne. Odmiennego zdania jest Artur Mikiewicz, burmistrz Chełmna.

REKLAMA

– Oczywiście, że powołanie dyrektora było zgodne z przepisami, co więcej, ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej jako zasadę ustala bezkonkursowe powoływanie dyrektora instytucji kultury, dopuszczając alternatywnie możliwość zorganizowania konkursu – podkreśla burmistrz Artur Mikiewicz. – Wszelkie osądy o tym, aby cokolwiek w Urzędzie Miasta Chełmna działo się wbrew przepisom prawa są nieprawdziwe i pomawiające.

Burmistrz tłumaczy, że Adam Jendryczka otrzymał pozytywne oceny od pięciu organizacji kulturalnych, łącznie z Fundacją Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Artur Mikiewicz nawiązuje również do konkursu na dyrektora Chełmińskiego Domu Kultury i zaznacza, że Adam Jendryczka otrzymał wówczas wysoką ocenę komisji. Sprawę ocenił rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego. Potwierdził, że statut Muzeum Ziemi Chełmińskiej nie wymaga organizowania konkursu na stanowisko dyrektora.

Przedstawiona, wstępna analiza prawna może stanowić o legalności wyboru trybu działania przez burmistrza – mówił dla Gazety Pomorskiej Adrian Mól, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego. – Niemniej wojewoda przeprowadzi postępowanie wyjaśniające, działając na podstawie przepisów ustawy o samorządzie gminnym.

Włodarze Chełmna podkreślają, że nie mają nic do ukrycia.

– Komplet dokumentów został przełożony przez nas wojewodzie. Wojewoda musi przeprowadzić postępowanie i niech go dokona. Mam nadzieję, że potwierdzona przez niego legalność powołania dyrektora muzeum zakończy dyskusję, która od prawie miesiąca prowadzona jest w mediach. Dyskusję, która niejednokrotnie przekroczyła granice rzetelnego przekazu medialnego, godziła we mnie – burmistrza miasta, dobre imię urzędu, jednostek mu podległych i osób w nich pracujących – podsumowuje burmistrz Artur Mikiewicz.

O finale sprawy będziemy informować.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *