Dwie nowe ulice w Zalesiu. Inwestycje drogowe nie tracą rozpędu

Box1 Gmina Chełmża Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

W gminie Chełmża stale realizowane są kolejne inwestycje drogowe. Powstają nowe ulice, a komunikacja między miejscowościami poprawia się. Przykładem może być tu chociażby Zalesie, gdzie ostatnio swoje nazwy otrzymały dwie ulice.

W Zalesiu możemy od teraz przejść się ulicami Na Cyplu i Turystyczną, na których została już przez gminę częściowo wybudowana droga. Nowo nazwane ulice otaczają nielicznie rozlokowane budynki, a nad samym Jeziorem Chełmżyńskim znajduje się gminny teren rekreacyjny dla wędkarzy. Na Cyplu i Turystyczna już niedługo doczekają się także numerów porządkowych dla znajdujących się przy nich budynków. Skąd jednak wzięły się pomysły na nazwy ulic?

REKLAMA

Na Cyplu jest określeniem, którego zwyczajowo mieszkańcy używali w kontekście tej części wsi. Z kolei Turystyczna odnosi się do specyficznego charakteru tych rejonów gminy, które reprezentują szczególne walory wypoczynkowe. Propozycje nazw obu ulic zostały zaakceptowane przez zespół opiniodawczy ds. nazewnictwa ulic i placów w gminie Chełmża. Klucz nazewnictwa ulic w gminie jest z reguły bardzo podobny – tradycje nazewnicze przyjęte w danym rejonie, cechy charakterystyczne dla danej ulicy i jednolity charakter nazewnictwa ulic w danym rejonie z uwagi na funkcje obszaru, nazwiska pisarzy i uczonych, nazwy zawodów, nazwy roślin czy drzew. Pomysłów może być więc sporo. 

Powstanie nowych ulic wiąże się z dużymi ułatwieniami dla kierowców. Ich oznakowanie może także ułatwić pracę służb ratowniczych.

To jednak nie wszystkie gminne inwestycje drogowe. W tym roku udało się wykonać także m.in. kilometrową drogę na trasie Zajączkowo – Dźwierzno. Wybudowano przy niej także odcinki chodnika i zatokę autobusową. Koszty jej powstania sięgały blisko 700 tys. zł, z czego 60% proc. pokrył Fundusz Dróg Samorządowych.

Również miejscowość Browina doczekała się zakończenia prac drogowych. W tym przypadku zakres robót obejmował poszerzenie nawierzchni asfaltowej przy drodze gminnej, co kosztowało niespełna 140 tys. zł. 

W tym roku rozpoczęto również prace nad przebudową dróg wewnętrznych w Grzywnie oraz w Głuchowie. Kolejne inwestycje potwierdzają tylko, że drogowa mapa gminy stale się powiększa – z korzyścią zarówno dla mieszkańców, jak i przyjezdnych.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *