Drogi do remontu. Na jakim etapie są inwestycje drogowe w powiecie chełmińskim?

Box2 Powiat chełmiński Wiadomości

Rozpoczęte w 2020 r. prace nad ścieżkami rowerowymi w powiecie chełmińskim zakończą się jeszcze w tym roku i pochłoną łącznie ponad 19 mln zł. Starostwo Powiatowe w Chełmnie będzie także remontować drogę Wabcz – Linowiec oraz realizować zadania drogowe wspólne z gminami Lisewo, Papowo Biskupie i Kijewo Królewskie.

Jednym z największych zadań drogowych w bieżącym roku będzie remont drogi powiatowej Wabcz – Linowiec na odcinku 4,4 km w gminach Stolno i Lisewo. Inwestycja pochłonie łącznie ponad 3 mln zł, z czego 50 proc. zostanie dofinansowane z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Nawierzchnia jezdni na całej długości odcinka zostanie wyremontowana łącznie z naprawą jej uszkodzonych krawędzi. Dodatkowo wykonawca uzupełni kruszywem kamiennym pobocza gruntowe, wyremontuje zjazdy do posesji i skrzyżowania, oczyści rowy oraz zainstaluje oznakowanie i bariery energochłonne.

REKLAMA

Starostwo Powiatowe w Chełmnie będzie także realizować zadania drogowe wspólnie z gminami Lisewo, Papowo Biskupie i Kijewo Królewskie. Łącznie zadania wspólne pochłoną 320 tys. zł, z czego 50 proc. pokryją samorządy gminne. W chwili obecnej trwa także przygotowanie dokumentacji dotyczącej rozbudowy drogi powiatowej Unisław – Żygląd na odcinku o długości ponad 10 km.

Istotne zadania drogowe w bieżącym roku toczyć będą się także na ścieżkach rowerowych. Zadanie, w ramach którego wybudowane zostanie ponad 19 km ścieżek, rozpoczęło się w zeszłym roku. Całkowity koszt jego realizacji to ponad 14 mln zł, z czego prawie 10 mln zł pokryje dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. 

– Ścieżka rowerowa w Podwiesku została ukończona i niebawem formalnie zostanie oddana do użytkowania. Do odbioru przygotowywany jest również odcinek ścieżki o długości 3 km w miejscowości Brzozowo. Realizacja ścieżki od Watorowa do Płutowa jest już na ukończeniu. Zakończone zostało także projektowanie ścieżki na odcinku Dorposz Szlachecki – Kijewo Królewskie. Obecnie prowadzone jest postępowanie administracyjne, celem wydania decyzji zezwalającej na wykonanie robót budowlanych. Po jej uzyskaniu wykonawca przystąpi do budowy ścieżki – podsumowuje Powiatowy Zarząd Dróg.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *