Droga z Zębowa do Kazimierzewa w gminie Obrowo została przebudowana. Co się zmieniło?

Box2 Obrowo
fot. nadesłane

W gminie Obrowo wyremontowano kolejną drogę. Tym razem mieszkańcy zyskali zupełnie odnowiony odcinek drogi powiatowej z Zębowa do Kazimierzewa. Inwestycję realizowało Starostwo Powiatowe w Toruniu, a gmina Obrowo wsparła ją finansowo. Warunki dla kierowców na tym odcinku znacznie się poprawiły. Ma być bezpieczniej i bardziej komfortowo.

To, że odcinek drogi powiatowej od Zębowa w kierunku Kazimierzewa zostanie wyremontowany, stało się pewne jeszcze w maju. Wtedy to właśnie w siedzibie Starostwa Powiatowego zawarto umowę na przeprowadzenie prac. Swoje podpisy pod dokumentem złożyli wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński, sekretarz gminy i jednocześnie wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Toruńskiego Mirosława Kłosińska, a także starosta toruński Marek Olszewski i dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Adam Orłowski.

REKLAMA

Początkowo przebudowa miała objąć jedynie odcinek od Zębowa do Zębówca. W trakcie prac okazało się jednak, że drogowcy będą mogli sobie pozwolić na nieco więcej. Finalnie roboty objęły także kolejny fragment drogi, aż do Kazimierzewa. W efekcie powstało około 3 km nowej nawierzchni jezdni, poszerzonej do szerokości 5,5 m z dwustronnymi poboczami z kruszywa o szerokości 0,75 m. W trakcie prac przebudowano istniejące już zjazdy z drogi, odtworzono rowy przydrożne i postawiono perony autobusowe z hybrydowym oświetleniem. Na drodze pojawiły się wyspowe progi zwalniające, a wykonawca nie zapomniał też o stosownym oznakowaniu, wśród którego znalazło się m.in. aktywne przejście dla pieszych. Odbiór wyremontowanej drogi miał miejsce 9 grudnia. Na miejscu pojawili się przedstawiciele władz powiatu oraz władze gminy – wójt Andrzej Wieczyński i sekretarz Mirosława Kłosińska. Od tego czasu kierowcy mają do dyspozycji trasę dającą większy komfort, ale też bezpieczniejszą.

Całość kosztowała ponad 2 mln zł. Jeszcze w maju radni gminy zdecydowali o dofinansowaniu przebudowy z budżetu gminy. Kwota, jaką przeznaczono na ten cel, wyniosła ponad 240 tys. zł.

– Dziękuję radnym, że w maju wyrazili zgodę na dofinansowanie przebudowy. Dzięki temu poprawiły się bezpieczeństwo na tej drodze i komfort mieszkańców – mówi wójt Andrzej Wieczyński.

– Inwestycję zrealizowaliśmy ze środków własnych powiatu toruńskiego przy dofinansowaniu gminy Obrowo. Wartość robót budowlanych wyniosła 2 mln 175 tys. zł – podsumował Adam Orłowski, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Toruniu.

Odnowiona droga z Zębowa do Kazimierzewa to ważna zmiana dla mieszkańców gminy, przede wszystkim tych okolicznych, którzy często z niej korzystają. Wcześniej trasa była węższa i dla kierowców nieco bardziej uciążliwa. Teraz bez problemu dwa samochody mogą się wyminąć. Podróżujący tędy nie będą mieli powodów do narzekań.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.