Droga w Brąchnowie po remoncie. Inwestycja pochłonęła ponad 2 mln zł

Box2 Łubianka Wiadomości
Fot. nadesłane

Mieszkańcy Brąchnowa mogą zapomnieć o problemach związanych z użytkowaniem ul. Niepodległości. Została ona już wyremontowana i oddana do użytku. Drogowcy nie tylko wymienili nawierzchnię, ale pobudowali także chodniki, kolejny odcinek ścieżki rowerowej, postawili też przystanek autobusowy.

Włodarze już cztery lata temu rozpoczęli przygotowania do przebudowy drogi powiatowej w Brąchnowie. Przebiega ona bowiem przez zurbanizowane centrum miejscowości. Podjęcie prac było konieczne nie tylko ze względu na jakość życia mieszkańców, ale przede wszystkim na ich bezpieczeństwo. Proces przygotowania projektu rozpoczął się w 2016 r. i w całości został sfinansowany z budżetu gminnego.

REKLAMA

Droga została zaprojektowana w taki sposób, aby zlikwidować wszelkie uciążliwości dla mieszkańców. Przede wszystkim projektanci zadbali o stworzenie kanalizacji deszczowej, dzięki czemu powstał odpowiedni system odprowadzania wody. Rzecz jasna, wymieniono także nawierzchnię na całym przebudowywanym odcinku – tłumaczy Jerzy Zająkała, wójt gminy Łubianka.

Chodzi o całą ul. Niepodległości o długości ok. 400 m. Dodatkowo drogowcy zbudowali nowy chodnik. Pojawiły się także zatoka, przystanek autobusowy i przejścia dla pieszych. To szczególnie istotne ze względów bezpieczeństwa użytkowania drogi, gdyż prowadzi ona do szkoły i obiektów handlowych. Przy drodze pojawił się także kolejny odcinek drogi rowerowej.

Ul. Niepodległości była jedynym fragmentem rowerowego ciągu komunikacyjnego, prowadzącego od Pigży przez Brąchnowo, Biskupice i Warszewice w kierunku Chełmży, który nie miał ścieżki rowerowej. Ścieżkę udało się pobudować, dzięki poszerzeniu drogi – mówi wójt Jerzy Zająkała. – Na koniec zadbano o odpowiednie oznakowanie i oświetlenie drogi.

Zakres przedsięwzięcia był znaczny, dlatego realizacja zadania pochłonęła łącznie ponad 2,1 mln zł.

Starosta toruński wystąpił o dofinansowanie do wojewody. Ostatecznie w 2019 r. udało się pozyskać z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych wsparcie w wysokości 50 proc. kosztów, czyli ponad 1,1 mln zł – informuje wójt Jerzy Zająkała. – Fundusz Dróg Samorządowych to narzędzie, dzięki któremu gminy bardzo intensywnie się rozwijają. Przez ponad 30 lat pracy na stanowisku wójta gminy nie pamiętam, by kiedykolwiek samorządy mogły liczyć na tak znaczną pomoc.

Wkład własny gminy wyniósł ok. 18 proc., czyli mniej więcej 380 tys. zł, plus koszt wykonania projektu. Powiat toruński z kolei ze swojego budżetu wygospodarował na realizację inwestycji 32 proc. jej kosztów.

Oficjalnie oddanie drogi w Brąchnowie do użytku odbyło się 5 października. Na uroczystość przybyli wicewojewoda Józef Ramlau, starosta toruński Marek Olszewski, wójt gminy Łubianka Jerzy Zająkała, a także przedstawiciele Rady Gminy, zaproszeni goście i mieszkańcy. Nowa droga została poświęcona przez proboszcza z Biskupic ks. Wiktora Ostrowskiego, a na ręce starosty Marka Olszewskiego i wójta Jerzego Zająkały złożono podziękowania. To jednak nie koniec gminnych inwestycji infrastrukturalnych.

Jeszcze w lipcu oddaliśmy do użytku ul. Dożynkową w Brąchnowie. W chwili obecnej prace finiszują już na ulicach Wichrowej, Wakacyjnej i Jodłowej w Łubiance oraz na ul. Okrężnej w Pigży. Zaawansowane prace toczą się także na ulicach Piastowskiej, Mieszka I i Łokietka w Zamku Bierzgłowskim – podsumowuje wójt Jerzy Zająkała. 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *