Dożynki w Łubiance z Sound’n’Grace

Box2 Łubianka Wiadomości
fot. Biblioteka - Centrum Kultury w Łubiance

Chór Sound’n’Grace był gwiazdą tegorocznych dożynek, które odbyły się 22 sierpnia w Gminnym Parku Kultury w Łubiance.

Inaczej niż w ubiegłym roku, gdy obostrzenia związane z epidemią koronawirusa nie pozwoliły na organizację szeroko zakrojonych obchodów (w 2020 r. była tylko plenerowa msza św. i krótka część oficjalna), tym razem dożynki obchodzono z rozmachem.
W nowo budowanym kościele w Łubiance odbyła się msza św., podczas której dziękczyniono za tegoroczne plony. Nabożeństwu przewodniczył ks. dr Rajmund Ponczek, dziekan i proboszcz bierzgłowski, a w koncelebrze uczestniczyli ks. dr Wiktor Ostrowski, proboszcz z Biskupic i ks. Tomasz Filipiak, wikariusz z Bierzgłowa. Po mszy św. została odsłonięta i poświęcona tablica „NSZZ” Solidarność upamiętniająca 41. rocznicę powstania związku. Dzieje jego utworzenia przedstawił przewodniczący okręgu toruńsko-włocławskiego Tomasz Jeziorek. Następnie uformował się korowód dożynkowy, który wyruszył w drogę do Gminnego Parku Kultury, gdzie odbyła się właściwa część obchodów. Na czele w okazałej bryczce jechali starostowie dożynkowi – Ewa Kucharzewska z Dębin i Robert Łuczak z Brąchnowa – oraz kierownik Kapeli Łubianioki, a za nimi przedstawiciele sołectw nieśli wieńce dożynkowe. W obchodach uczestniczyli m.in. poseł Jan Krzysztof Ardanowski, Michał Ramlau, wicestarosta toruński, Tomasz Jeziorek, przewodniczący Regionu NSZZ Solidarność, Michał Grabianka, przewodniczący Rady ds. Upamiętnienia Jubileuszu NSZZ RI Solidarność i reprezentująca marszałka województwa Edyta Zakrzewska. Wójt Jerzy Zająkała odczytał także list prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do uczestników dożynek. Następnie wójt wręczył honorowe odznaki nadane „Zasłużony dla rolnictwa” przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Otrzymali je: Adam Finc z Wymysłowa, Karol Mądzielewski z Biskupic, Heliodor Maćkowski z Brąchnowa oraz Edward Jankowski z Wymysłowa, w imieniu którego odznaczenie odebrała córka.

REKLAMA

Odznaki „Zasłużony dla rolnictwa” przyznawane są na wniosek wójta. Urząd Gminy co roku typuje rolników, którzy wyróżniają się w produkcji roślinnej i zwierzęcej, prowadzą przykładne gospodarstwa, rozwijają swój warsztat pracy – opisuje Danuta Kwiatkowska, dyrektorka Biblioteki – Centrum Kultury w Łubiance, współorganizatorka dożynek.
Uczestnicy dożynek degustowali przysmaki przygotowane przez lokalne koła gospodyń wiejskich oraz Caritas Parafii Bierzgłowo.

Strefa dla dzieci obfitowała w atrakcje – były pokazy iluzjonisty, szczudlarzy, żonglerzy, nad placem latał balon i zrzucał cukierki. Można było zrobić sobie tatuaż z brokatu i zapleść warkoczyki.

Na scenie wystąpiła chluba gminy Łubianka – specjalizująca się w muzyce ludowej Kapela Łubianioki. Swój talent wokalny pokazał także młody mieszkaniec gminy Sebastian Kaczorowski. Gwiazdą obchodów był chór Sound’n’Grace, wykonujący muzykę gospel, soul, R&B i funk, znany m.in. z przebojów „Dach”, „Chcemy więcej”.

Publiczność bawiła się doskonale, śpiewała wspólnie z artystami – relacjonuje Danuta Kwiatkowska. – Po koncercie muzycy rozdawali autografy, sprzedawali płyty, robili sobie zdjęcia, znaleźli czas dla każdego. Wszyscy byli pod dużym wrażeniem.

Dożynki były okazją do zaszczepienia się bez rejestracji w mobilnym punkcie szczepień. Z tej możliwości skorzystało 38 osób.

Frekwencja na dożynkach pozytywnie nas zaskoczyła. Wyraźnie widać, że po okresie lockdownu ludzie są spragnieni spotykania się, uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych – podsumowuje dyrektorka BCK.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *