Dotacje na wymianę urządzeń grzewczych w Wielkiej Nieszawce

Box1 Wiadomości Wielka Nieszawka
Do dofinansowania kwalifikują się kotły na pellet, kotły na gaz oraz pompy ciepła. Fot. nadesłane

Gmina Wielka Nieszawka udzieli dotacji na wymianę urządzeń grzewczych. Już teraz możesz wymienić stary piec węglowy na nowy, przyjazny środowisku, korzystając przy tym ze wsparcia nawet do 4 tys. zł. Nabór wniosków rusza już od początku marca.

Zanieczyszczenie środowiska to temat, którego w XXI w. nie można już bagatelizować. Dotyka ono wszystkich, niezależnie od miejsca zamieszkania. Warto pamiętać, że nie dbając o środowisko, szkodzimy sami sobie. Problem coraz częściej zaczynają dostrzegać również samorządowcy, zwłaszcza na szczeblach lokalnych. W gminie Wielka Nieszawka władze wyszły naprzeciw ekologicznym potrzebom mieszkańców i uruchomiły program wsparcia finansowego na wymianę starych pieców. 

REKLAMA

Zgodnie z uchwałą Rady Gminy udzielonych zostanie łącznie 25 dotacji, z których każda może sięgnąć nawet do 4 tys. zł. Kwota ta nie może jednak przekroczyć całości kosztów, jakie poniesie się przy okazji wymiany pieca. Aby otrzymać pieniądze, trzeba upewnić się, że nowe urządzenia grzewcze spełniać będą warunki określone w uchwale. Pieniądze otrzymamy więc w przypadku zdecydowania się na skorzystanie z takich rozwiązań jak kotły na pellet, kotły na gaz oraz pompy ciepła. Gmina podczas oceniania wniosków będzie weryfikować, czy rzeczywiście wymianie uległy kotły węglowe i czy nowe urządzenia spełniają określone wymagania. 

Nabór wniosków trwać będzie w terminie od 1 do 31 marca. Wsparcie finansowe obejmować będzie te działania, które zrealizowane zostały lub zostaną między 1 lipca 2019 r. a 15 listopada 2020 r. Jeśli wymiana pieca węglowego nastąpiła przed złożeniem wniosku, wówczas należy do niego dołączyć zdjęcie potwierdzające funkcjonowanie starego pieca we wskazanym miejscu oraz dokument potwierdzający jego zezłomowanie.

Wnioski składać należy na piśmie do wójta gminy. Zawierać muszą podstawowe dane ubiegającego się o dotację, takie jak imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu, numer rachunku bankowego (w przypadku ustanowienia pełnomocnika trzeba podać również jego dane). Wymagane są także informacje o numerze działki oraz dokumenty poświadczające, że jest się właścicielem lub współwłaścicielem danej nieruchomości. 

Jak będzie wyglądał podział dotacji? Spośród przewidzianych 25, po 6 trafi do sołectw Wielka Nieszawka, Cierpice i Brzoza. Sołectwo Mała Nieszawka otrzyma ich natomiast 7. Jeśli w którymś z sołectw zostanie zgłoszonych mniej wniosków, niż przewidziano dotacji, wówczas nadwyżka powędruje tam, gdzie złożono ich najwięcej. 

Co stanie się z naszym wnioskiem, kiedy już go złożymy? Tutaj procedura przebiegać będzie w 4 etapach. W trakcie pierwszego oceniana będzie zgodność przygotowanej przez nas dokumentacji z wymogami – otrzymamy wtedy również swój numer wniosku. Drugi etap przewiduje uzupełnienie wniosków, w przypadku, gdy ubiegający się o dofinansowanie nie przygotują ich w pełni poprawnie. Następnie opublikowana zostanie lista z numerami wniosków wybranych do udzielenia dotacji, odrzuconych oraz wybranych do losowania. W ostatnim etapie będzie miało miejsce publiczne losowanie, które wyłoni listę 25 wybranych wniosków. Ustanowiona zostanie również lista rezerwowa. Nie wiadomo jeszcze, kiedy i gdzie odbędzie się losowanie, jednak zostanie ono ogłoszone z przynajmniej tygodniowym wyprzedzeniem. 

Skorzystanie z gminnego wsparcia nie wyklucza jednoczesnego udziału w Programie Czyste Powietrze. Jeśli mamy więc stary piec węglowy, warto pomyśleć o jego wymianie dla dobra środowiska oraz o ubieganiu się o dotację – dla dobra własnego portfela.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.