Dotacje na remonty zabytków. Kolejne umowy wręczone

Box2 Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
Wręczenie dotacji na ochronę zabytków, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

W zabytkowych obiektach w całym województwie trwają prace konserwatorskie i restauratorskie. Urząd Marszałkowski przeznaczył w tym roku na ten cel rekordowe 10,5 mln zł z własnego budżetu oraz środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Dofinansowane zostały łącznie 172 zadania. Wczoraj umowy wręczono kolejnym beneficjentom.

Zgłoszone do dofinansowania projekty dotyczą prac konserwatorskich i restauratorskich w kościołach, w tym w świątyniach w niewielkich miejscowościach, kompleksach pałacowo-dworskich, kamienicach i budynkach oraz zabytkowych gmachach instytucji wpisanych do rejestru zabytków. Pełną listę dofinansowanych projektów znaleźć można tutaj. Najwyższe przekazane w tym roku wsparcie wynosi blisko 400 tys. złotych. 

REKLAMA

Wczoraj odbyło się wręczenie kolejnych umów na dofinansowanie projektów wojewódzkiego programu ochrony zabytków. Przekazał je wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

– Troska o zabytki jest narodową powinnością. Samorząd województwa czyni wiele, by pozostawić nasze dziedzictwo w takim stanie, który pozwoli kolejnym pokoleniom cieszyć się i szczycić nim jak najdłużej – podkreślił podczas spotkania wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Na liście udzielonych dotacji znajdziemy m.in.:

  • remont konserwatorski elewacji czołowego bloku kazamatowego Fortu IV im. Żółkiewskiego w Toruniu (XIX w.),
  • remont dachu nad prezbiterium kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Brodnicy,
  • kolejny etap prac przy pokryciu dachowym i więźbie dachowej kościoła pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Bydgoszczy (1872 r.),
  • remont elewacji kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Aleksandrowie Kujawskim,
  • prace konserwatorskie przy elewacji kościoła pw. św. Mikołaja w Kruszynach (powiat brodnicki),
  • remont zespołu budynków cmentarnych w Chodczu (powiat włocławski),
  • wymianę i odtworzenie okien wraz z witrażami oraz drzwi zewnętrznych w kościele pw. św. Bartłomieja w Sławsku Wielkim (w powiecie inowrocławskim),
  • prace konserwatorskie przy południowo-wschodnim fragmencie murów miejskich z wieżyczką wodną przy kanale Trynka w Grudziądzu,
  • konserwację i restaurację ołtarza głównego z kościoła farnego pw. Wniebowzięcia NMP w Chełmnie.

Środki na realizację projektów pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 oraz budżetu województwa, które program ochrony zabytków realizuje od 13 lat. W tym czasie przekazano na ten cel łącznie 123 mln zł.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *