Dom Kultury w Górsku zorganizował Europejskie Dni Dziedzictwa. I został nagrodzony

Box2 Wiadomości Zławieś Wielka
fot, nadesłane

Europejskie Dni Dziedzictwa to święto zabytków, w którym może wziąć udział każda instytucja, zajmująca się edukacją historyczno-kulturalną. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Na zakończenie organizowana jest uroczysta Gala, na której przyznawane są nagrody dla wyróżniających się organizatorów. W każdym województwie zostało wyłonionych pięciu laureatów. Jedną z nagród w naszym regionie zdobył Dom Kultury w Górsku, położonym w gminie Zławieś Wielka.

Projekt społeczno-edukacyjny Europejskie Dni Dziedzictwa został zainicjowany przed Radę Europy i Unię Europejską. Polska przystąpiła do niego w 1993 roku. Celem wydarzenia jest nie tylko promowanie dziedzictwa kulturowego, ale także akcentowanie różnorodności regionalnych, edukowanie społeczności lokalnych i rozwijanie dialogu międzykulturowego. To najstarszy program kulturalny w Europie. W tegorocznej edycji poświęcono mu dwa wrześniowe weekendy, w trakcie których w całej Polsce zorganizowano ponad 700 wydarzeń edukacyjno-kulturalnych. Dom Kultury w Górsku już po raz 6 wziął udział w projekcie.

REKLAMA

Organizacja Europejskich Dni Dziedzictwa nie byłaby możliwa bez współpracy z innymi jednostkami. Mogliśmy między innymi korzystać z sali w Centrum Edukacji Młodzieży – opowiada Renata Dobrowolska, dyrektorka Domu Kultury w Górsku.

Istotną EDD jest udostępnianie zwiedzającym zabytków i miejsc kultury. W Górsku można było odwiedzić chociażby Muzeum Multimedialne im. ks. Jerzego Popiełuszki. Najważniejszym wydarzeniem w tym okresie jest jednak Przegląd Zespołów Śpiewaczych, na którym prezentowane są utwory ludowe. Artyści występują w regionalnych strojach. Co najmniej jedna piosenka w ich repertuarze musi odnosić się do Europejskich Dni Dziedzictwa i tematu przewodniego.

W tym roku impreza odbywała się pod hasłem „Polski Splot”. Staraliśmy się nawiązywać do tegorocznego motywu EDD także poprzez imprezy towarzyszące, dlatego zorganizowaliśmy warsztaty wikliniarskie – tłumaczy Renata Dobrowolska.

Propagowanie lokalnego dziedzictwa i zachęcanie do obcowania z zabytkami realizowane jest nie tylko w formie koncertów, warsztatów czy kiermaszów, ale także imprez integracyjnych. W Górsku po zakończeniu przeglądu piosenki można wziąć udział we wspólnej zabawie tanecznej. Daje to okazję nie tylko do posłuchania regionalnej muzyki, ale także służy budowaniu więzi lokalnych i wymianie doświadczeń.

19 listopada w Warszawie odbyła się uroczysta Gala, podsumowująca tegoroczne EDD. Dyrektorka Domu Kultury w Górsku odebrała nagrodę dla organizatora już po raz drugi.

Nagroda jest tym bardziej cenna, że całe wydarzenie przygotowujemy własnym sumptem i finansujemy ze środków Domu Kultury. Nie mamy takich możliwości finansowych, jak większe instytucje i bardzo ciężko jest nam pozyskać środki dotacyjne, ponieważ jesteśmy instytucją samorządową – wyjaśnia Renata Dobrowolska.

Dom Kultury w Górsku w przyszłym roku także będzie brał udział w kolejnej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Dla gminnej instytucji to bardzo duża szansa, żeby zaistnieć na forum krajowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *