Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony do 14 czerwca

Wiadomości
fot. Pixabay

Świadczenie przysługuje tym rodzicom, którzy z powodu epidemii COVID-19 musieli zostać z dziećmi w domu i nie mogli zapewnić im innej opieki. Mogą z niego skorzystać również rodzice, którzy pomimo otwarcia placówek opiekuńczych, nie wyślą do nich dzieci. 

Okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego po raz kolejny został wydłużony. Świadczenie będzie można pobierać do 14 czerwca. Przysługuje ono ubezpieczonym rodzicom dzieci do 8. roku życia. Początkowo zostało ono wprowadzone w związku z zamknięciem żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli czy szkół. Teraz jednak mogą o nie wnioskować także ci rodzice, którzy nie zdecydowali się posłać swoich pociech do otwartych placówek.

REKLAMA

O zasiłek mogą także wnioskować ubezpieczeni rodzice starszych dzieci, które mają odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego. – Zasiłek dostaną również ubezpieczeni rodzice pełnoletnich osób niepełnosprawnych, jeżeli nie mogą one uczęszczać do swojej placówki, bo jest zamknięta z powodu epidemii koronawirusa.

Co trzeba zrobić, aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Wystarczy złożyć odpowiednie oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem u swojego płatnika składek (lub bezpośrednio do ZUS w przypadku osób na działalności). Do toruńskiego oddziału ZUS w kwietniu i w maju wpłynęło już 14.5 tys. takich oświadczeń od przedsiębiorców i pracodawców.

Warto zwrócić uwagę, aby dane w oświadczeniu były poprawne i kompletne. Musi znaleźć się m.in. informacja czy był drugi rodzic lub współmałżonek, mogący zapewnić opiekę dziecku – podkreśla Krystyna Michałek.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *