Dobiega końca remont Teatru Horzycy w Toruniu

Box2 Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
Zwiedzanie Teatru im Wilama Horzycy w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu od kilku miesięcy przechodzi kompleksową modernizację. Na setne urodziny teatru w budynku zajdą zmiany – m.in. większa liczba miejsc na widowni, czy udogodnienia dla samych aktorów.

Wczoraj teatr odwiedził marszałek województwa Piotr Całbecki, który zapoznał się z postępami prac. Gośćmi dyrektora obiektu, Andrzeja Churskiego, byli także dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Jerzy Janczarski i dr Marek Rubnikowicz.

REKLAMA

– Warto zwrócić uwagę, że Teatr Horzycy wyremontowano, z zachowaniem jego historycznej, zabytkowej formy, przy jednoczesnym wprowadzeniu nowoczesnych udogodnień zarówno dla aktorów, jak i widzów – podkreślał marszałek.

W budynko doszło do znacznych zmian. Naprawa i malowanie elewacji, wymiana okien oraz uzupełnienie wykończeń blacharskich to tylko część tego, co zostało zrobione. Ponadto, wykonano docieplenie, a na dachu pojawił się nowoczesny system odgromowy. Zmiany zaszły też w systemie wentylacji – został unowocześniony. Zamontowano też klimatyzację.

Ważną zmianą jest powrót do korzystania z drugiego piętra widowni. które od lat było nieczynne. Teraz miejsc jest łącznie 399 – o 47 więcej, niż jeszcze niedawno. Widownia doczekała się również wymiany foteli na wszystkich poziomach i zwiększenia odstępu między rzędami. Pojawiły się też udogodnienia dla aktorów – chociażby modernizacja zaplecza. 

Koszty utrzymania obiektu mają się zmniejszyć nie tylko dzięki termomodernizacji. W żyrandolu wymieniono żarówki na ledowe zamienniki, a scenę i widownię oświetla ponadto 160 nowych, energooszczędnych reflektorów. 

Koszt prac nad teatrem sięgnął ponad 11 mln zł, pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, budżetu województwa i budżetu instytucji.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *