Do Konkatedry w Chełmży trafiły relikwie św. Floriana, patrona strażaków

Box2 Chełmża Gmina Chełmża
fot. nadesłane

Do Konkatedry św. Mikołaja w Chełmży trafiły relikwie św. Floriana, patrona strażaków. Wszystko za sprawą współpracy parafii z Ochotniczą Strażą Pożarną ze Skąpego i Stowarzyszeniem Konfraterni Mazowieckiej Odznaki Świętego Floriana Mazovia.

Relikwie do Konkatedry zostały uroczyście wprowadzone 22 maja. W uroczystości uczestniczył biskup ks. Andrzej Suski. W hermetycznie zamkniętym, ozdobnym naczyniu znajdują się szczątki patrona strażaków.

REKLAMA

– To pewna symbolika, tradycyjna w naszej kulturze i Kościele katolickim. Relikwia jest nie tylko wyjątkowa dla naszej jednostki. Św. Florian jest patronem wszystkich nas, strażaków – mówi Henryk Śmiałek, prezes OSP w Skąpem. 

Zgodnie z legendą, św. Florian jednym wiadrem wody ocalił płonącą wioskę. Dla strażaków-ochotników stał się symbolem ich pracy. Prezes OSP w Skąpem sprowadził relikwię do Chełmży dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Konfraterni Mazowieckiej Odznaki Świętego Floriana Mazovia. Swój udział miał w tym także proboszcz. 

– Nasza jednostka jest jedyną działającą jednostką OSP na terenie parafii. Dlatego też współpracujemy z proboszczem, który zresztą od 8 lat jest członkiem naszej jednostki – wyjaśnia Henryk Śmiałek. 

Przekazanie relikwii św. Floriana zbiegło się w czasie z wyjątkowymi dla strażaków rocznicami. 15 maja OSP Skąpe obchodziło 148-lecie działalności. Zaledwie dwa dni później Henryk Śmiałek świętował 34-lecie na stanowisku prezesa jednostki. W ciągu tygodnia miały więc miejsce trzy ważne wydarzenia. Prezes przymierzał się do rezygnacji z funkcji pełnionej od ponad trzech dekad, ale ostatecznie dał się przekonać, by pokierować jednostką jeszcze przez jakiś czas.

– Chciałem ustąpić ze stanowiska, ale zostałem poproszony o zostanie jeszcze przez dwa lata, by pomóc w organizacji 150-lecia. Wtedy planujemy też wręczyć nowy sztandar. Obecny ma już 40 lat. 

OSP Skąpe jest najstarszą jednostką w gminie Chełmża i jedną z najstarszych w województwie. Przy okazji urodzin strażacy zostali uhonorowani krzyżami zasługi nadanymi przez Konfraternię Mazowiecką Odznaki Świętego Floriana Mazovia. 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *