Do Konkatedry w Chełmży trafiły relikwie św. Floriana, patrona strażaków

Box2 Chełmża Gmina Chełmża
fot. nadesłane

Do Konkatedry św. Mikołaja w Chełmży trafiły relikwie św. Floriana, patrona strażaków. Wszystko za sprawą współpracy parafii z Ochotniczą Strażą Pożarną ze Skąpego i Stowarzyszeniem Konfraterni Mazowieckiej Odznaki Świętego Floriana Mazovia.

Relikwie do Konkatedry zostały uroczyście wprowadzone 22 maja. W uroczystości uczestniczył biskup ks. Andrzej Suski. W hermetycznie zamkniętym, ozdobnym naczyniu znajdują się szczątki patrona strażaków.

REKLAMA

– To pewna symbolika, tradycyjna w naszej kulturze i Kościele katolickim. Relikwia jest nie tylko wyjątkowa dla naszej jednostki. Św. Florian jest patronem wszystkich nas, strażaków – mówi Henryk Śmiałek, prezes OSP w Skąpem. 

Zgodnie z legendą, św. Florian jednym wiadrem wody ocalił płonącą wioskę. Dla strażaków-ochotników stał się symbolem ich pracy. Prezes OSP w Skąpem sprowadził relikwię do Chełmży dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Konfraterni Mazowieckiej Odznaki Świętego Floriana Mazovia. Swój udział miał w tym także proboszcz. 

– Nasza jednostka jest jedyną działającą jednostką OSP na terenie parafii. Dlatego też współpracujemy z proboszczem, który zresztą od 8 lat jest członkiem naszej jednostki – wyjaśnia Henryk Śmiałek. 

Przekazanie relikwii św. Floriana zbiegło się w czasie z wyjątkowymi dla strażaków rocznicami. 15 maja OSP Skąpe obchodziło 148-lecie działalności. Zaledwie dwa dni później Henryk Śmiałek świętował 34-lecie na stanowisku prezesa jednostki. W ciągu tygodnia miały więc miejsce trzy ważne wydarzenia. Prezes przymierzał się do rezygnacji z funkcji pełnionej od ponad trzech dekad, ale ostatecznie dał się przekonać, by pokierować jednostką jeszcze przez jakiś czas.

– Chciałem ustąpić ze stanowiska, ale zostałem poproszony o zostanie jeszcze przez dwa lata, by pomóc w organizacji 150-lecia. Wtedy planujemy też wręczyć nowy sztandar. Obecny ma już 40 lat. 

OSP Skąpe jest najstarszą jednostką w gminie Chełmża i jedną z najstarszych w województwie. Przy okazji urodzin strażacy zostali uhonorowani krzyżami zasługi nadanymi przez Konfraternię Mazowiecką Odznaki Świętego Floriana Mazovia. 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *