Do ARiMR trafiło już ponad pół miliona wniosków o dopłaty bezpośrednie

ARiMR
fot. Pixabay.com

Do środy 29 kwietnia do ARiMR wpłynęło ponad pół miliona wniosków o dopłaty bezpośrednie. W tym roku wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich i obszarowych z PROW rolnicy przez internet składają po raz trzeci.

W ubiegłym roku takich wniosków złożono ponad 1,3 mln. W tym roku przyjmowane są do 15 czerwca, a już teraz złożono ich ponad 500 tys. Dotyczą one płatności bezpośrednich oraz obszarowych z PROW (w ramach działań: rolno-środowiskowo-klimatycznego, rolnictwo ekologiczne, dobrostan zwierząt oraz płatności ONW i premii zalesieniowej).

Nadal istnieje możliwość składania papierowych oświadczeń potwierdzających brak zmian w stosunku do wniosków z poprzedniego roku. Rolnicy mają na to więcej czasu niż zazwyczaj – oświadczenia można składać w terminie 15 dni kalendarzowych po odwołaniu stanu epidemii, zgodnie z zapisami ustawy o COVID-19. Trzeba to jednak zrobić nie później, niż do ostatniego dnia składania wniosków o przyznanie płatności, czyli 15 czerwca. Do środy do ARiMR wpłynęło 180 tys. takich oświadczeń.

Po 15 czerwca również będzie możliwe złożenie wniosków i oświadczeń, jednak trzeba będzie liczyć się z potrąceniami. Za każdy roboczy dzień opóźnienia do 10 lipca należna kwota płatności pomniejszana będzie o 1%.

Oświadczenia przyjmują powiatowe biura ARiMR. Wysyłać je można pocztą, składać poprzez ePUAP lub przesyłać ich skany mailowo na adres biura, dostępny na stronie www.arimr.gov.pl w zakładce kontakt/adresy
e-mail biur powiatowych, dostarczając oryginały w późniejszym terminie. Można składać dokumenty również bezpośrednio – we wrzutniach biur powiatowych. Rolnicy uprawnieni do złożenia oświadczenia mogą także zalogować się do aplikacji eWniosekPlus i wysłać wniosek przez internet.

Problemy techniczne z wypełnieniem wniosku można zgłaszać telefonicznie do biur lub pod bezpłatnym numerem infolinii 800 38 00 84.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *