Dni Chełmży. Znamy harmonogram wydarzeń

Box1 Chełmża Wiadomości
Gwiazdą tegorocznych Dni Chełmży będzie Cleo./fot. Łukasz Piecyk

Choć w tym roku wciąż nie w pełni możliwości, to nadal ciekawie. W połowie lipca wystartują 41. Dni Chełmży. Podczas tegorocznego święta miasta nie zabraknie atrakcji. Koncerty, wystawy i rywalizacja w zawodach to tylko część tego, co przygotowano dla mieszkańców. Jak będą wyglądały tegoroczne obchody?

Ubiegłoroczne Dni Chełmży przebiegły skromniej niż zazwyczaj. Pandemia nie pozwoliła na wiele, choć w tym roku święto miasta zaczyna się odradzać. Wciąż nie ma możliwości pełnego powrotu do tego, co było w poprzednich latach, ale miasto dołożyło starań, by zapewnić mieszkańcom niemało atrakcji.

REKLAMA

– Program nie jest tak rozbudowany, jak mógłby być, ale mimo to działamy. Zaczynamy 16 lipca o godz. 18.00 uroczystym otwarciem na Bulwarze 1000-lecia. Po nim odbędzie się koncert Powiatowej i Miejskiej Orkiestry Dętej, pokaz sekcji mażoretek. Nie zabraknie konkursów dla publiczności – mówi Artur Stankiewicz, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chełmży.

Gwiazdą pierwszego wieczoru będzie Kapela Góralska Zbóje z Zakopanego. Po niej scena przejdzie w klimaty reggae za sprawą Dawida Albaaja. 

Drugiego dnia od rana będzie można zajrzeć na tradycyjny Jarmark Łozański, czyli coś dla fanów rzemiosła i targów kolekcjonerskich. Pojawią się wystawcy z Chełmży, Torunia, Grudziądza i Bydgoszczy. W planie są także pokazy sprzętu strażackiego i akcja krwiodawstwa „Motoserca”. Wydarzenie uświetnią członkowie Chełmżyńskiej Grupy Motocyklowej „Łoza”. Ci, którzy tego dnia wstaną wyjątkowo wcześnie, będą mogli podziwiać zmagania w ramach Zawodów Wędkarskich o Puchar Burmistrza Miasta Chełmży w Tumskiej Przystani. Mieszkańcy będą mogli też podejrzeć turniej łuczniczy i zajrzeć do ogrodu biblioteki, gdzie przygotowano niemało atrakcji. Odbędzie się tam m.in. akcja „Uwolnić książkę”, jubileuszowa wystawa 75 lat biblioteki i kiermasz książek regionalnych. Dla najmłodszych przygotowano teatrzyk Kamishibaj, a także gry i zabawy. Modelarnia „Combat” Chełmża będzie gospodarzem IX Chełmżyńskiego Festiwalu Modelarskiego, pokazów pojazdów wojskowych i występu grupy rekonstrukcyjnej „Twierdza Chełmno”.

Natomiast na plaży miejskiej zagości Holi Święto Kolorów, czyli największa w Polsce kolorowa trasa zawita do Chełmży. 

– Warto zajrzeć też do Wieży Ciśnień. Tu będziemy promować książkę „Ilustrowane Dzieje Chełmży” Piotra Bireckiego i Marcina Seroczyńskiego. Na kolejnym poziomie wieży zaprezentujemy zdjęcia starej Chełmży i jej dawnych mieszkańców oraz obecnych, którzy wzięli udział w akcji „Uśmiech dla Chełmży” – dodaje Artur Stankiewicz. – Na następnym poziomie będzie wystawa poplenerowa Jeziora Chełmżyńskiego – Culmsee. 

Drugi dzień przyniesie też kolejne koncerty na Bulwarze 1000-lecia. Wystąpią zespoły Sky i Milano, a gwiazdą wieczoru będzie Cleo, po której na scenę wyjdzie jeszcze zespół Hit. Trzeciego dnia na Plaży Miejskiej odbędzie się pokaz filmu „Ekscentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” w ramach wydarzenia Tofifest Poleca, którego organizatorem jest powiat toruński. Natomiast w Chełmżyńskim Ośrodku Kultury rozegrane zostaną XIV Mistrzostwa Chełmży w Baśkę, zorganizowane przez Chełmżyński Klub Sportowych Gier Karcianych „As Pik”. 

– Gorąco zapraszam wszystkich na Dni Chełmży. Proszę jednak, by pamiętać, że żyjemy w stanie pandemii i przestrzeganie rygorów jest hasłem nr 1 naszego święta – podkreśla burmistrz Jerzy Czerwiński. – 770-lecie miasta wyobrażaliśmy sobie nieco inaczej. Plany są skromniejsze niż co roku, ale jeśli wszystko przebiegnie, jak zaplanowaliśmy, będzie to kolejna dobra lipcowa impreza w mieście.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *