Dla ciała i ducha. Klub Seniora z Łubianki zakończył sezon

Box2 Łubianka Wiadomości
fot. nadesłane / archiwum

Seniorzy w Łubiance zakończyli sezon działalności klubu „Barwy Jesieni”. Mają  nadzieję, że po przerwie wakacyjnej będą mogli wrócić do tradycyjnych spotkań. “Wszyscy się za sobą bardzo stęsknili, nasi seniorzy uwielbiają się ze sobą spotykać”, mówi Danuta Pawłowska.

Klub Seniora „Barwy Jesieni” działa przy Bibliotece – Centrum Kultury w Łubiance. Powstał 12 lat temu i początkowo skupiał zaledwie kilkanaście osób. W chwili obecnej liczba członków liczy już 26 osób. Seniorzy spotykają się w każdy czwartek. Zajęcia trwają dwie godziny, a ich głównym celem jest zagospodarowanie czasu wolnego członkom klubu. Seniorzy mają dzięki temu okazję, żeby wyjść z domu i zintegrować się, a tym samym podtrzymać relacje towarzyskie. 

REKLAMA

To cudowni starsi ludzie, którym niejeden osiemnastolatek może pozazdrościć energii – mówi Danuta Kwiatkowska, dyrektorka Biblioteki – Centrum Kultury w Łubiance. – Uwielbiają się spotykać.

Stałym punktem spotkań jest trening umysłu. Seniorzy mają okazję zrealizować zestaw ćwiczeń, usprawniających zdolności poznawcze. Zadania mają formę zabawy z elementami konkurencji. Kalambury, gra w szachy, wspólne śpiewanie, a nawet tańce – to tylko przykładowe działania. Na każdym spotkaniu nie może także zabraknąć elementów gimnastyki. Członkowie klubu wykonują ćwiczenia fizyczne, podtrzymujące ich sprawność i dostosowane do możliwości i wieku. 

Wszystkie zajęcia mają na celu aktywizację seniorów – tłumaczy Danuta Pawłowska, prowadząca grupę seniorów. – W szczególny sposób obchodzimy także urodziny każdego z członków. Organizujemy też wyjazdy do kina i teatru, które cieszą się bardzo dużą popularnością. A jak jest ładna pogoda, to jest grill, ognisko.

Organizowane są także wycieczki krajoznawcze. Seniorzy z Łubianki odwiedzili dotychczas m.in. Olsztyn, Skłudzewo, Świecie, Bydgoszcz, Toruń czy Poledno. Seniorzy chętnie obchodzą też święta, takie jak chociażby andrzejki czy spotkania opłatkowe.

W okresie pandemii działalność klubu musiała zostać zawieszona. Seniorzy pierwszy raz po trzech miesiącach spotkali się 2 lipca. Wydarzenie, będące zakończeniem sezonu, zostało zorganizowane w Gminnym Parku Kultury w Łubiance. Konieczne było zachowanie środków ostrożności, ale wszyscy uczestnicy dobrze się bawili. Po przerwie wakacyjnej planowane jest zorganizowanie warsztatów tematycznych i wycieczki w miejsce, którego seniorzy do tej pory jeszcze nie odwiedzili.

Klub „Barwy Jesieni” jest otwarty dla nowych członków. Można do niego dołączyć w dowolnym momencie. 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.