Diamentowy jubileusz państwa Huzarskich

Box2 Łysomice Powiat toruński Wiadomości
Państwo Huzarscy z rodziną (mat. nadesłany).

100 lat, 100 lat niech żyją nam” – słyszymy na weselach. Jednak niewielu parom jest dane przeżyć w zdrowiu, szczęściu i zgodzie kilkadziesiąt lat. Udało się to państwu Huzarskim z Łysomic, którzy za sześćdziesięcioletni staż małżeński otrzymali w listopadzie odznaczenie od prezydenta RP.

Rok 1958. We wsi Zelgno odbywa się zabawa taneczna przy akompaniamencie grającej na żywo orkiestry.

REKLAMA

– Przyczepił się do mnie taki jeden chłopak, nie chciałam z nim się bawić – opowiada pani Zofia. – Pobiegłam po pomoc do brata, który stał z kolegą. Mówię do tego kolegi, żeby ze mną zatańczył, aby tamten dał mi spokój. Tak poznałam Jurka.

Oboje pochodzą z gminy Chełmża – Zofia ze wsi Szerokopas, Jerzy z Drzonówka. Kiedy się poznali, ona miała 21 lat, on 22. Pan Jerzy pracował jako murarz, później przejął gospodarstwo od teściów. Państwo Huzarscy pracowali w gospodarstwie aż do przejścia na rentę. Małżeństwo doczekało się pięciorga dzieci, dziesięciorga wnuków, siedmiu prawnucząt. Do Łysomic przeprowadzili się dwanaście lat temu, gdzie zamieszkali z córką Marzeną.

– Tata do tej pory zajmuje się majsterkowaniem w gospodarstwie. Mama też pozostaje aktywna, prowadzi dom, gotuje, sprząta. Oboje mają swoje zajęcia – opowiada pani Marzena.

Podczas uroczystości przygotowanej przez Urząd Stanu Cywilnego wójt gminy Łysomice Piotr Kowal wraz z przewodniczącym Rady Gminy Robertem Kożuchowskim wręczył zakochanym seniorom Medal „Za długoletnie pożycie małżeńskie”. Dla zgromadzonych gości był tort, szampan i ciasto.

– Nie chcieli hucznie obchodzić pięćdziesiątej rocznicy, to teraz świętowali sześćdziesiątą – żartuje pani Marzena, która postanowiła zrobić swoim rodzicom niespodziankę, zgłaszając ich do USC jako parę małżonków z wyjątkowo długim stażem.

– Gorąco namawiam wszystkie pary z wieloletnim stażem i ich rodziny do zgłaszania się do Urzędu Stanu Cywilnego. To nic nie kosztuje, wystarczy podać imię i nazwisko małżonków i ich numery pesel. O resztę już zatroszczy się USC – zachęca Agnieszka Jankierska-Wojda z USC w Łysomicach.
Medal „Za długoletnie pożycie małżeńskie” przyznawany jest przez prezydenta RP jako wyróżnienie dla osób, które przeżyły 50 lat w jednym związku małżeńskim. Został ustanowiony ustawą z dnia 17 lutego 1960 r. o orderach i odznaczeniach, a włączony do obecnego systemu odznaczeń państwowych ustawą z 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach. Przyznawany jest danej parze tylko jeden raz, tzn. para, która już otrzymała medal za 50-lecie pożycia małżeńskiego, nie może ubiegać się o niego w kolejnych latach. Medal ma status polskiego cywilnego odznaczenia państwowego. Wnioski o nadanie Medalu „Za długoletnie pożycie małżeńskie” przedstawiają prezydentowi RP wojewodowie.
– Niestety, w Polsce z roku na rok jest coraz więcej rozwodów. Może jeszcze nie tak dużo, co zawieranych małżeństw, ale widać wyraźną tendencję na przestrzeni lat – wzdycha Agnieszka Jankierska-Wojda. – Tym bardziej moim zdaniem należy szczególnie docenić pary, które dzięki obopólnej wyrozumiałości i miłości przeżyły ze sobą większość życia i mogą stanowić wzór dla młodszych pokoleń.

– Kiedyś koleżanka mi mówi: „ja to już z moim mężem w łóżku nie śpię”. A ja jej odpowiedziałam: „To źle robisz, trzeba do końca razem nogi grzać!” – śmieje się pani Zofia, kiedy pytam o sekret na długoletnie i szczęśliwe małżeństwo.

W imieniu całej redakcji państwu Zofii i Jerzemu Huzarskim z Łysomic serdecznie gratulujemy i życzymy wytrwania w zdrowiu i szczęściu do 70. rocznicy ślubu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *