DCK w Zamku Bierzgłowskim: Chcieliśmy umilić dzieciom ferie

Box2 Łubianka Wiadomości
Iluminacje można oglądać do 17 stycznia włącznie. Fot. DCK Zamek Bierzgłowski

To pierwsza tego typu inicjatywa w Diecezjalnym Centrum Kultury Zamek Bierzgłowski. Iluminacje można bezpłatnie oglądać od 3 do 17 stycznia na dziedzińcu i w kaplicy zamkowej. Na zwiedzających popołudniami czekać będzie rozgrzewająca herbata i swojskie ciasto. To jeden z wielu pomysłów centrum kultury na promocję obiektu.

Zamek krzyżacki we wsi Zamek Bierzgłowski został wzniesiony w latach 1270–1305 jako siedziba komturów bierzgłowskich. Budowlę w 1522 r. zniszczył pożar. Dopiero kiedy w 1840 r. zamek przeszedł w ręce prywatne, rozpoczęto jego stopniową odbudowę. Rekonstrukcję południowo-zachodniego skrzydła i wieży bramnej przeprowadzono w 1911 r. W latach 30. XX w. biskup Stanisław Okoniewski kupił zamek na potrzeby diecezji. Przez długi czas mieścił się w nim Dom Rekolekcyjny, potem także Zakład Opieki Społecznej. We wrześniu 2001 r. w budynku działalność rozpoczęło Diecezjalne Centrum Kultury. 

REKLAMA

– Zamek wpisany jest do rejestru zabytków. Składa się z zamku głównego, czyli dawnej siedziby komtura, przedzamcza o funkcji gospodarczej i wieży bramnej. Na uwagę zasługują fragmenty XIII-wiecznych murów, sala rycerska, kaplica zamkowa i ostrołukowy portal z 1300 r., zaliczany do najcenniejszych dzieł ceramicznej plastyki średniowiecznej Europy – opowiada ks. Andrzej Jankowski, dyrektor Diecezjalnego Centrum Kultury w Zamku Bierzgłowskim.

DCK zajmuje się z jednej strony organizowaniem wydarzeń o charakterze kulturalnym, m.in. Festiwalu Pieśni Patriotycznej czy Turnieju Rycerskiego, a z drugiej działalnością rekolekcyjną. Zamek pełni też funkcję hotelową. Można w nim organizować uroczystości okolicznościowe. Ambicją Diecezjalnego Centrum Kultury jest jednak większe otwarcie na lokalną społeczność i szersza promocja turystyczna. W tym celu na terenie zamku zainstalowane zostały tabliczki informacyjne, dzięki którym spacerowicze mogą dowiedzieć się czegoś więcej na temat historii obiektu. 

Do spacerów zamkowymi alejkami zachęcają także świąteczno-noworoczne iluminacje.

– Kolor i sposób rozmieszczenia lampek nie jest przypadkowy, tworzy spójną całość. Iluminacje składają się z 15 tys. lampek. Całościowy efekt można podziwiać na dziedzińcu oraz w zamkowej kaplicy. Zachęcamy do spacerów, zwłaszcza teraz w okresie ferii zimowych. Iluminacje będzie można oglądać do 17 stycznia włącznie – tłumaczy ks. Andrzej Jankowski. – Chcieliśmy umilić dzieciom, i ich rodzicom, ferie w czasach pandemii. 

Na zwiedzających codziennie od godz. 16.00 do 19.00 będzie czekać niespodzianka. Gorąca, zimowa herbata rozgrzewająca i kawałek swojskiego ciasta, upieczonego przez ks. Jankowskiego.

– Nasza inicjatywa bardzo podoba się mieszkańcom, w święto Trzech Króli odwiedziło nas niemal 200 osób – podkreśla ks. Andrzej Jankowski. – Wydaje mi się, że to dobry sposób na promocję takiej perełki, jaką jest nasz zamek.

Na tym centrum kultury nie zamierza jednak poprzestać i ma już kolejne plany. Należy do nich organizowanie minimum raz w miesiącu nocnego zwiedzania zamku. Dyrekcja centrum intensywnie pracuje także nad stworzeniem optymalnej formuły oprowadzania z przewodnikiem. Poza tym prawdopodobnie już w czerwcu przy obiekcie pojawi się zamkowa kawiarnia, z – obowiązkowymi – swojskimi ciastami.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *