Zostań garncarzem lub snycerzem na darmowych warsztatach

Wiadomości Województwo
fot. materiały prasowe

Trwają zapisy do projektu “Kowale i alchemicy powiatu brodnickiego”, dzięki którym każdy chętny dorosły może nauczyć jednego z czterech rzemiosł dawnych: garncarstwa, snycerstwa, zielarstwa i kowalstwa zupełnie za darmo. Zajęcia odbędą się 11, 18 i 25 lipca.

Gród Foluszek od lat otwarty jest dla odwiedzających, którzy chcą zgłębić historię wieków średnich, a przy tym wypocząć w najpiękniejszym rejonie pojezierza brodnickiego. W lipcu na chętnych czeka też wyjątkowa okazja zdobycia umiejętności od najlepszych specjalistów i pasjonatów wieków średnich. Zapisy na cykl spotkań przyjmuje pod numerem telefonu: 690 901 923 koordynatorka projektu – Ewelina Wolska.

REKLAMA

“Kowale i alchemicy powiatu brodnickiego” to projekt realizowany w ramach programu Narodowego Centrum Kultury – Etno Polska 2020. Ma on na celu przybliżenie mieszkańcom regionu informacji dotyczących tradycyjnych zawodów, takich jak kowalstwo, garncarstwo, snycerstwo czy zielarstwo (alchemia). Uczestnicy zajęć będą mieli szansę zdobyć wiedzę na temat poszczególnych rzemiosł, a także przekuć ją w praktykę pod okiem doświadczonych prowadzących! Zajęcia poprowadzą między innymi: znany i ceniony snyncerz, a także gospodarz grodu Jan Majewski, współpracujący z Muzeum w Sierpcu kowal Mirosław Luda, ceramik Jakub Biewald z ASP we Wrocławiu czy też toruńska zielarka Sara Orzechowska. 

Drużyna Grodu przewiduje stworzenie czterech ośmioosobowych grup, dzięki czemu uczestnicy z każdymi kolejnymi zajęciami będą rozwijali swoje umiejętności i zgłębiali świat konkretnego rzemiosła. A następnie pod okiem etnografki i instruktorki Kingi Sołowiej zbiorą regionalne opowieści, wspomnienia i bajki związane z nowo poznanymi zawodami, czego efektem będzie stworzenie i umieszczenie na terenie grodu tablic edukacyjnych dostępnych dla wszystkich odwiedzających. 

Finał projektu stanowić będzie Dzień Otwartych Pracowni, podczas którego uczestnicy wcielą się w rolę animatorów kultury/rzemieślników, przekazujących gościom zdobytą wiedzę.

“Mamy nadzieję, że w ten sposób wspólnie zainteresujemy kulturą dawną jeszcze więcej osób i pokażemy kolejnym pokoleniom, że warto ją kultywować” – mówi koordynatorka projektu, Ewelina Wolska i zachęca do rezerwacji miejsc w grupach warsztatowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *