Czy wiecie, że w Dybowie jest… mały wodospad? Niesamowity film z drona

Box2 Wielka Nieszawka
Fot. Grzegorz Chudzik

Zielonka, Zielona Struga, Wierdzielewa – to wszystko nazwy rzeki, której ujście znajduje się na wysokości Dybowa w gminie Wielka Nieszawka. To właśnie o nią opierały się pierwsze granice władztwa krzyżackiego w średniowieczu. Zobaczcie niesamowity film z drona, który pokazuje jej malownicze zetknięcie z Wisłą.

Na ostatnim odcinku krnąbrna rzeczka jest skaskadyzowana. Nic sobie z tego nie robi i na filmie widać, jak rzeźbi sobie łatwiejsze koryto, które wkrótce przerodzi się w meander. Bo i u ujścia przestaje być kanałem i wraca do natury.

REKLAMA

– Pierwotnie Struga Zielona uchodziła do Wisły na wysokości nieistniejącej dziś osady Wymysłowo, obecnie m.in. w skutek jej uregulowania i budowy ujęcia wodnego uchodzi do Wisły na wysokości Dybowa – czytamy na stronie nasze.kujawsko-pomorskie.pl. – Od średniowiecza, aż po koniec XIX w. wody Strugi Zielonej były wykorzystywane na skalę przemysłową, do napędzania młynów wodnych. Wykorzystano przy tym dolny bieg Strugi Zielonej, od Jarek aż do Wisły, charakteryzujący się dużym spadkiem. Energia wodna była wykorzystana przez cztery zidentyfikowane na strudze młyny funkcjonujące w różnych okresach czasu. Były to młyny w Jarkach, w Kąkolu, Kukiełka oraz Chrząst. Dziś po funkcjonujących niegdyś młynach pozostały części śluz, turbinowni a w większości tylko zmiany w terenie

Ujście rzeki to nie jedyna ciekawostka widoczna na filmie pana Grzegorza Chudzika. Doskonale można obejrzeć również wieżę obserwacyjną w Dybowie. Jest to mało znany, a bardzo ciekawy obiekt. Zobaczcie!

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.