Czy w Unisławiu powstanie żłobek? “Czekamy na deklaracje mieszkańców”

Box2 Powiat chełmiński
Fot. ilustracyjne / Pixabay.com

Gmina Unisław przygotowuje się do uruchomienia Klubu Dziecięcego. Dla najmłodszych mieszkańców regionu przygotowanych może zostać nawet 25 miejsc. Pomysł poddany zostanie pod konsultacje społeczne.

Miejsce dla dzieci w wieku od roku do lat 3 powstać miałoby w 2020 r. Czy tak się stanie? Wszystko zależy od rodziców. To właśnie oni deklarowali samorządowcom potrzebę stworzenia na terenie gminy żłobka. Pomysł miał być zrealizowany już wcześniej. Wtedy jednak nie spotkał się z zainteresowaniem.

REKLAMA

– Środki na budowę klubu i zagwarantowanie odpowiedniej opieki edukacyjnej otrzymaliśmy już kilka lat temu, podczas mojej pierwszej kadencji na stanowisku wójta – mówi Jakub Danielewicz, sprawujący swoją funkcję od 2010 r. – Wszystko było dopięte na ostatni guzik, chętnych do korzystania ze żłobka zabrakło.

Jak będzie teraz? O przygotowaniach do uruchomienia Klubu Dziecięcego włodarz gminy poinformował na swoim profilu na Facebooku. Post spotkał się z bardzo dużym odzewem. Obecnie ogromnym zainteresowaniem cieszą się utworzone na terenie gminy Unisław punkty przedszkolne. Na przygotowanie nowych miejsc samorząd pozyskał 2 mln zł.

– Placówki funkcjonujące na terenie naszej gminy odnotowują nadwyżkę maluchów – podkreśla wójt. – Do przedszkola uczęszczają dzieci mające powyżej 2,5 roku. Coraz częściej słyszymy od rodziców, że zachodzi potrzeba zapewnienia opieki instytucjonalnej także pociechom młodszym.

Żłobek jest jedną z kilku form opieki nad małymi dziećmi, które nie ukończyły 3. roku życia. Celem funkcjonowania takiego miejsca jest pomoc rodzicom w godzeniu pracy zawodowej z obowiązkami rodzinnymi. Klub Dziecięcy w Unisławiu będzie mógł nie tylko wspierać w opiece i wychowaniu, ale przede wszystkim zapewniać dziecku możliwość uczenia się poprzez zabawę oraz opiekę od rana do godzin popołudniowych. Maluch w żłobku zdobyć może także nowe umiejętności społeczne, takie jak: praca w grupie, czy nawiązywanie relacji z innymi dziećmi. To także szansa, by nauczył się samodzielnej zabawy.

Co ważne, dzieci w żłobku przebywają w warunkach jak najbardziej zbliżonych do domowych. Są więc to miejsca bezpieczne i przytulne.

Do żłobka mogą uczęszczać dzieci w wieku od ukończenia dwudziestego tygodnia życia do lat trzech, w wyjątkowych sytuacjach do lat czterech. Opiekę nad nimi sprawują wykwalifikowani pedagodzy. Na 8 maluchów przypada 1 nauczyciel. W przypadku, gdy w grupie znajdować się będzie dziecko niepełnosprawne, wymagające szczególnej opieki lub takie, które nie ukończyło pierwszego roku życia, grupa liczyć może maksymalnie 5 osób.

Klub Dziecięcy w Unisławiu uruchomiony zostanie tylko w przypadku, gdy potwierdzone zostaną potrzeby mieszkańców gminy. W tym celu w przedszkolach i Gminnym Ośrodku Kultury przeprowadzane są ankiety. Swoje opinie wyrażać można również telefonicznie 56 686 87 24 (w godzinach 8-15) lub mailowo (gmina@unislaw.pl).

Żłobek miałby powstać w pomieszczeniach Zespołu Szkół w Unisławiu. Na jego utworzenie, dostosowanie sal, ich wyposażenie, a także opłacenie personelu, gmina potrzebuje miliona zł. Samorząd będzie wnioskował także o dofinansowanie kwotą 32 tys. zł ewentualnego późniejszego funkcjonowania Klubu. Pieniądze te zaspokoiłyby potrzeby żłobka przez kolejne 18 miesięcy.

– Po tym czasie chcielibyśmy przygotować projekt uchwały, dzięki której miejsca w żłobku byłyby finansowane przez gminę – podsumowuje włodarz Unisławia.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.