Czy na drogach powiatu toruńskiego jest bezpiecznie? Mamy statystyki za 2018 rok

112 Box2 Chełmża Czernikowo Gmina Chełmża Łubianka Lubicz Łysomice Obrowo Wiadomości Wielka Nieszawka Zławieś Wielka
Fot. Łukasz Piecyk

Jak co roku policja przygotowuje statystyki wypadków i kolizji na drogach. Ostatnio wiele mówi się na temat bezpieczeństwa, szczególnie po ostatnich tragicznym wypadku w samym Toruniu. Szokuje liczba pijanych kierowców…

W tym jednym zakresie nie mamy dostępu do rozdzielnych danych za powiat toruński i miasto Toruń. Widoczny jest, niestety, znaczny wzrost, ponieważ aż 83 kierowców więcej zdecydowało się wsiąść do auta “na podwójnym gazie”. W 2017 roku było ich 285, a w 2018 – 368.

REKLAMA

Zasadniczo rok 2017 był jednym z bezpieczniejszych na lokalnych drogach, dlatego pewne wskazania mogą wydawać się dużo wyższe. Jak powszechnie wiadomo, im gorsza pogoda tym kierowcy… jadą bezpieczniej, a 2017 roku “upłynął” nam dosłownie pod znakiem deszczu. W 2018 pięknie świeciło słońce i efekt gotowy. Liczba zabitych na drogach miasta i powiatu wzrosła z 20 do 22. Na szczęście dla podtoruńskich miejscowości wiemy już, że 10 z nich zginęło na ulicach Torunia.

Wielka Nieszawka

Najwięcej zdarzeń ze skutkiem śmiertelnym odnotowano na terenie gminy Wielka Nieszawka, bo aż 5 osób zginęło na drogach tej gminy. Tu również doszło do największej liczby wypadków (policja za wypadek uznaje zdarzenie, na skutek którego osoba poszkodowana przebywała w szpitalu min. 7 dni). Jest to poważna sytuacja w ruchu drogowym. W Wielkiej Nieszawce wypadków było aż 7, w których rannych zostało 6 osób. Cieszyć może umiarkowana, jak na powiat liczba kolizji – 165.

Lubicz

Najwięcej kolizji z kolei odnotowano w gminie Lubicz, bo aż 409. Jest to spowodowane bez wątpienia obecnością węzła autostradowego na terenie gminy. Wypadków, niestety, również policzono sporo, bo 6. Tylko 1 osoba zginęła ich wyniku, a 6 zostało rannych. Po latach 2014 i 2015, gdzie liczba kolizji w Lubiczu nie próbowała nawet sięgnąć 300, odnotowujemy tu lawinowy wzrost. 2017 był tu rekordowy – doszło do 411 zdarzeń.

Miasto i gmina Chełmża

Na terenie miasta i gminy Chełmża doszło również do 6 wypadków, w których rany odniosło 6 osób. Nikt nie zginął, a odnotowano 245 kolizji. Jeśli chodzi o miasto, to odnotowano wzrost liczby kolizji, natomiast w gminie spadła ogólna liczba i wypadków i kolizji.

Obrowo

Sytuacja poprawiła się w gminie Obrowo. W 2017 roku 11 osób odniosło rany w wyniku wypadku, a w 2018 tylko 7 w trakcie 6 wypadków. Zginęły 4 osoby. Ostatnia dwójka zginęła w feralnym wypadku na DK 10, gdzie podczas dachowania opla corsy załadowanego po brzegi (7 osób), zginął kierowca z Liciszew i pasażer z Dąbrówki. Nieznacznie spadła liczba kolizji – z 176 do 162.

Łysomice

Na równie wysokim poziomie pod względem kolizji, co Obrowo i Wielka Nieszawka, stoją Łysomice, gdzie było ich aż 165, niemal tyle samo co w roku 2017. Pod względem wypadków, było dużo lepiej, bo zaledwie 2 i tyleż osób poszkodowanych. Nikt nie zginął na drogach tej gminy.

Łubianka

Statystycznie najmniej dzieje się na drogach gminy Łubianka – na szczęście! Doszło tu do jedynie 48 kolizji i dwóch wypadków. Jedna osoba została ranna i jedna straciła życie. Liczba kolizji nieznacznie spadła w stosunku do 2017 roku.

Czernikowo

Tu jest co świętować, 2018 rok był pierwszym od wielu (a mamy dane od 2012 r.), kiedy nikt nie zginął na drogach gminy. Doszło do 3 wypadków, gdzie zostały ranne 3 osoby. Liczba kolizji nieznacznie wzrasta w ciągu ostatnich lat. W 2015 było ich 39, potem 54, 60 i 59 w 2018 roku.

Zławieś Wielka

Na drogach tej gminy spada liczba wypadków oraz osób rannych. W 2016 roku doszło tu do aż 11, w których rany odniosło 13 osób. Na koniec 2017 roku były to już 2 wypadki, jedna zabita osoba i tyleż rannych. Jest to najmniej od wielu lat. Liczba kolizji spadła do poziomu z 2016 roku – 122 przypadki.

Tagged
Anna Zglińska
Historyczka, technik informatyk, okazjonalnie archiwistka. Zaczynała od pisania po ławkach w szkole, prowadzenia bloga, potem w "Nowościach", dziś w "Poza Toruń" i "Tylko Toruń". Ukradkiem zbiera materiały do książki... kucharskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *