Czy mieszkańcy gminy Łubianka mają okazję wypowiedzieć się na sesji?

Box2 Łubianka

Wyłączenie z obrad sesji Rady Gminy Łubianka punktu „zapytania i wolne wnioski” wciąż jest kością niezgody między radnymi opozycji i koalicji. Czy deklaracja przewodniczącego rady, że każdemu, kto pisemnie zgłosi temat, głos zostanie udzielony, ma pokrycie w rzeczywistości?

O kontrowersyjnych głosowaniach podczas sesji Rady Gminy Łubianka pisaliśmy już w maju. Systematycznie zgłaszany przez opozycję punkt umożliwiający konstruktywną dyskusję pod koniec posiedzenia jest równie systematycznie odrzucany przez radnych koalicji. W uzasadnieniu takiego działania przewodniczący rady Zbigniew Cywiński tłumaczył, że chce wystrzec się chaosu i podejmowania się rozmów o tematach w żaden sposób niezweryfikowanych. Jednocześnie zaprosił wszystkich radnych do omawiania nurtujących ich zagadnień na spotkaniach przedsesyjnych.

REKLAMA

Wyłączając z rozmów punkt dotyczący wolnych wniosków i zapytań, samorząd uniemożliwia zabranie głosu także obecnym na sesji mieszkańcom.

– Mieszkańcy oczywiście mogą zabierać głos na sesji – oponował dwa miesiące temu Zbigniew Cywiński. – Muszą pisemnie zgłosić temat, którego dotyczyć będzie ich wypowiedź. Wójt lub osoba przez niego wyznaczona będą przygotowani do odpowiedzi na poruszoną kwestię.

Tyle w teorii, a jak jest w praktyce? Społecznik Marian Jaworski od kilku tygodni przygotowywał się do wystąpienia na sesji. Zamiar ten poprzedził oficjalnym pismem skierowanym do przewodniczącego Rady Gminy Łubianka, prosząc o możliwość zaprezentowania wskazanego przez siebie tematu.

– W odpowiedzi na pismo dot. umożliwienia panu wystąpienia na najbliższej sesji Rady Gminy […] z przykrością informuję, że nie widzę takiej możliwości, gdyż w porządku X sesji Rady Gminy Łubianka przewidzianej na dzień 12.06 br., liczącym łącznie 21 punktów, znajdują się już inne, niezwłoczne do załatwienia i obszerne tematy – czytamy w odpowiedzi na dokument.

Zapewnienia kontra rzeczywistość – czy mieszkańcy gminy mają okazję wypowiedzieć się na sesji? Jak pokazuje ten przykład: nie. Mogą mieć tylko nadzieję, że tak napięty harmonogram sesji będzie rzadkością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *