Czy antyperspirantu należy używać także zimą?

Materiały partnera

Bez większego zastanowienia można stwierdzić, że antyperspiranty to na tyle uniwersalne produkty, że można je znaleźć na półkach w łazience w niemal każdym domu. To właśnie po nie sięgamy za każdym razem, kiedy liczymy na skuteczną ochronę przed potem i chcemy czuć się świeżo przez cały dzień. Nie da się jednak ukryć, że tego typu kosmetyk na stałe gości w naszej pielęgnacji głównie wiosną i latem, gdy temperatury znacznie wzrastają. Czy zimą także warto sięgać po antyperspirant?

Działanie antyperspirantów

Antyperspiranty w większości działają na podobnej zasadzie. Dzięki zawartych w nich składnikach aktywnych wchłaniają się w skórę, gdzie tymczasowo blokują ujścia gruczołów potowych. Jak wiadomo, pocenie się jest w pełni naturalnym zjawiskiem, które zresztą pełni bardzo ważną funkcję w naszym organizmie. W ten sposób nasze ciało się schładza, a do tego pozbywa się wszelkich toksyn. Niestety skutkiem ubocznym tego procesu jest gromadząca się wilgoć, co jest szczególnie dostrzegalne pod pachami. Oprócz tego pot, który pierwotnie jest bezwonny, wchodzi w reakcję z bakteriami bytującymi na skórze, co powoduje, że powstaje nieprzyjemny zapach.

Zadaniem antyperspirantu jest właśnie zahamowanie produkcji potu, tak by można było uniknąć mokrych plam, a zarazem wiążącej się z nimi przykrej woni. Czy to faktycznie działa? Jak najbardziej, oczywiście pod warunkiem, że produkt zostanie odpowiednio zaaplikowany. Należy go nakładać na czystą, suchą skórę, najlepiej wieczorem, ponieważ przez noc kosmetyk może odpowiednio się wchłonąć.

Czy antyperspiranty sprawdzają się wyłącznie latem?

W trakcie ciepłych miesięcy, gdzie każdy z nas z oczywistych względów poci się bardziej, chyba nikt z nas nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez zastosowania właściwej ochrony. Jesienią i zimą natomiast zdarza się, że wielu z nas odkłada antyperspirant na bok, sądząc, że nie jest tak potrzebny. W praktyce jest to jednak duży błąd. Warto pamiętać o tym, że zimą sięgamy po znacznie grubszą i cieplejszą garderobę, na dodatek jesteśmy narażeni na gwałtowne zmiany temperatur, ponieważ wychodzimy z nagrzanych pomieszczeń na zimno i odwrotnie. Tym samym również może pojawić się problem z potliwością.

Z tego względu z antyperspirantów zdecydowanie warto skorzystać przez cały rok. Nosząc ciepłe swetry czy marynarki, możemy narażać się na to, że po kilku godzinach nie będziemy się czuli wystarczająco świeżo. Zaaplikowany wcześniej antyperspirant zagwarantuje, że zachowamy komfort przez cały dzień, bez względu na panującą aurę. Możemy przykładowo postawić na nieco lżejszy wariant produktu.

Warto też podkreślić, że niektóre osoby zmagają się nadmierną potliwością, która może być zauważalna także w momencie, kiedy warunki nie są czynnikiem decydującym o wzmożonej ilości potu. W związku z tym antyperspirant powinien pozostawać stałym elementem pielęgnacji niezależnie od pory roku. 

Oczywiście przesadną potliwość warto też w razie potrzeby skonsultować z lekarzem. Czasem są za to odpowiedzialne uwarunkowania genetyczne, ale może to być też efekt niewłaściwej diety, a nawet chorób, takich jak te wynikające z zaburzonej gospodarki hormonalnej. Dobrze jest więc się upewnić, że to nie pogorszenie się naszego zdrowia jest odpowiedzialne za to, że mocno się pocimy.

Dezodorant zamiast antyperspirantu

Zimą można ewentualnie rozważyć zastąpienie antyperspirantu dezodorantem. W przeciwieństwie do pierwszego kosmetyku, nie reguluje on potliwości i nie blokuje gruczołów potowych. Jego głównym zadaniem jest maskowanie nieprzyjemnej woni, za co są odpowiedzialne zawarte w nim substancje bakteriobójcze oraz starannie dobrane kompozycje zapachowe.

Dezodoranty wykazują się też zazwyczaj nieco krótszym działaniem – o ile bez problemu znajdziemy antyperspirant, który może utrzymywać się nawet do 72 godzin, o tyle dezodorant gwarantuje świeżość przez kilka godzin, później konieczna może być reaplikacja. Jeśli więc jesienią i zimą pocimy się w sposób umiarkowany, możemy zastanowić się nad taką alternatywą, która będzie skuteczna na te okoliczności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *