Członkowie KGW z gminy Zławieś Wielka wzięli udział w szkoleniu o handlu detalicznym

Box2 Wiadomości Zławieś Wielka
Szkolenie zostało zorganizowane w Domu Kultury w Górsku. Fot. nadesłane

W sobotę 18 lipca w Domu Kultury w Górsku odbyło się szkolenie dla członków Kół Gospodyń Wiejskich. Dotyczyło rolniczego handlu detalicznego. Szkolenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Otoczenia Przedsiębiorców ProBiznes. Pojawił się na nim wójt gminy Zławieś Wielka Jan Surdyka, a gościem specjalnym była Anna Gembicka – wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Stowarzyszenie ProBiznes działa na rzecz przedsiębiorców i kształtowania postaw proprzedsiębiorczych. Skupia się m.in. na integracji środowiska przedsiębiorców i stwarzania przestrzeni do wymiany doświadczeń. Zajmuje się poradnictwem zawodowym oraz organizacją warsztatów, konkursów czy eventów. Realizuje także wiele projektów edukacyjnych. Jednym z nich jest „Rolniczy handel detaliczny – aktywizacja rynkowa dla członków KGW”. W ramach projektu do sierpnia 2020 r. przeprowadzonych zostanie 20 szkoleń, kierowanych do gospodyń i gospodarzy, będących członkami Kół Gospodyń Wiejskich. Jedno z takich szkoleń zostało przeprowadzone m.in. na terenie gminy Zławieś Wielka w Domu Kultury w Górsku.

REKLAMA

Na terenie gminy Zławieś Wielka działa obecnie 14 kół. Członkowie czuli dużą potrzebę, żeby uzupełnić swoją wiedzę na temat dofinansowań czy właśnie sprzedawania produktów. Chcieli dowiedzieć się, co mogą, a czego nie. Nie wszyscy są biegli w zagadnieniach prawnych – wyjaśnia radna Małgorzata Wiśniewska, przewodniczą KGW Ziemi Starotoruńskiej w Przysieku. – Sami poprosiliśmy o zorganizowanie takiego szkolenia.

KGW z gminy Zławieś Wielka prężnie działają, integrując lokalną społeczność. Ich podstawowym celem jest zacieśnianie więzi społecznych, ale także organizowanie czasu wolnego dla mieszkańców i swoich członków. Organizują różne imprezy okolicznościowe i wyjazdy integracyjne. Mowa chociażby o festynach dla dzieci, półkoloniach, warsztatach rękodzielniczych i manualnych, zajęciach z przygotowywania dekoracji świątecznych. Aktywnie promują lokalność i wiejską kulturę. W ich działaniach nie brakuje także elementów kulinarnych.

Czasem jest tak, że nie do końca wiemy, czy możemy sprzedawać nasze produkty. Chodziło nam o to, żeby się dowiedzieć, jak to wygląda od strony praktycznej – mówi Małgorzata Wiśniewska.

W jednodniowym szkoleniu w Górsku uczestniczyło 25 osób. Każde z 14 kół wystawiło swoich przedstawicieli. Udział w szkoleniu był bezpłatny, a dodatkowo towarzyszył mu drobny poczęstunek. Uczestnicy dowiedzieli się, w jaki sposób sprzedawać swoje produkty, żeby było to zgodne z prawem. Sprzedaż żywności, wytworzonej w ramach rolniczego handlu detalicznego, została znacznie ułatwiona po nowelizacji ustawy w styczniu 2019 r. Od tego czasu możliwe jest sprzedawanie takich produktów bezpośrednio konsumentom. Co więcej, żywność można sprzedawać także do takich zakładów jak sklepy, restauracje czy stołówki. Sprzedaż można prowadzić również przez internet. 

Szkolenie obejmowało nie tylko zagadnienia prawne, ale też związane z marketingiem – wyjaśnia Małgorzata Wiśniewska. – Ważną kwestią była dla nas odpowiedź na pytanie, w jaki sposób możemy współpracować z lokalnymi rolnikami. Na szkoleniu pojawiła się także problematyka dofinansowań, jakie mogą otrzymać lokalne KGW.

Projekt dofinansowywany jest ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *