Czernikowo: Mieszkania bardziej dostępne

Box2 Czernikowo Wiadomości
fot. Urząd Gminy Czernikowo

Gmina Czernikowo chce budować niskoczynszowe mieszkania na wynajem dla osób z ograniczoną zdolnością kredytową, a jednocześnie zdolnych opłacać czynsz. Pod koniec grudnia wójt Tomasz Krasicki podpisał umowę utworzenia spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa SIM Północne Mazowsze. Na cele mieszkaniowe prawdopodobnie zostanie przeznaczona działka (dawniej należąca do KOWR-u, obecnie w Krajowym Zasobie Nieruchomości) na ul. Akacjowej w Czernikowie.

Umowa o utworzeniu spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa SIM Północne Mazowsze została podpisana przez osiem samorządów gminnych: Czernikowo, Ciechanów, Pułtusk, Płońsk, Sierpc, Glinojeck, Baboszewo i Załuski – we współpracy z Krajowym Zasobem Nieruchomości.

REKLAMA

W planach spółki jest wybudowanie ponad 1 tys. mieszkań na wynajem na terenie wszystkich ośmiu gmin i miast. Będą to lokale dla osób, które posiadają ograniczoną zdolność kredytową, ale jednocześnie mają możliwość utrzymania mieszkania i bieżącego regulowania swoich zobowiązań – informuje Tomasz Krasicki, wójt gminy Czernikowo.

Gmina chce przeznaczyć na cele mieszkaniowe działkę przy ul. Akacjowej w Czernikowie (za cmentarzem), która obecnie znajduje się w Krajowym Zasobie Nieruchomości (to państwowa instytucja odpowiedzialna m.in. za rozwój mieszkalnictwa czynszowego).

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to spółka realizująca budownictwo społeczne, działająca na podstawie ustawy. Mieszkania w SIM przeznaczone są dla osób i rodzin nieposiadających własnego mieszkania, którzy dysponują środkami na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie. Najemcy SIM mają możliwość uzyskania własności mieszkania w perspektywie lat. Stawki czynszu w SIM są niższe niż na rynku komercyjnym.

W momencie zawiązania spółki SIM Północne Mazowsze gmina Czernikowo objęła udziały o łącznej wartości 3 mln zł, które pokryła w całości wkładem pieniężnym pochodzącym z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *