Czas Słowian w Czernikowie

Box2 Czernikowo Wiadomości
fot. nadesłane

Gminna Biblioteka Publiczna w Czernikowie organizuje cykl wydarzeń promujących dawną kulturę słowiańską – „Cztery pory roku w kulturze dawnych Słowian”. Za nami inscenizacja obrzędu dziadów, zrealizowana we współpracy z Fundacją Brama Epok. W sobotę 20 listopada kolejne spotkanie, poświęcone m.in. wróżbom: „Czas szczodrości”. Z kolei 15 listopada odbyła się konferencja dla bibliotekarzy powiatu toruńskiego „(Re)animacja kultury słowiańskiej w bibliotece”.

„Cztery pory roku w kulturze dawnych Słowian” to inicjatywa popularyzująca dawne słowiańskie obrzędy oraz zwyczaje związane z cyklem przyrody. 23 października odbyło się pierwsze spotkanie: inscenizacja historyczna na podstawie poematu Adama Mickiewicza „Dziady”. Wystąpili edukatorzy historyczni z Fundacji „Brama Epok”, przybliżając m.in. sens oraz pochodzenie słowiańskiego obrzędu dziadów.

REKLAMA

Inscenizatorzy sugestywnie odmalowali koloryt dawnych obrzędów i magicznych rytuałów, przesyconych słowiańskością – mówi Magdalena Seweryn, dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Czernikowie. – Pomimo dosyć mrocznej konwencji przedstawienia, obecności na scenie rozmaitych postaci w ciemnych kapturach lub o wymalowanych na biało twarzach, nikt się nie bał. Nawet najmłodsze dzieci były pozytywnie zaciekawione niecodziennym spektaklem.

Następnie odbyły się warsztaty dla dzieci i dorosłych z wykonywania glinianych lampionów oraz świec z węzy pszczelej, dostosowane do wieku i umiejętności uczestników.
Następna okazja, by poznać dawne słowiańskie obyczaje, nadejdzie już niebawem. 20 listopada odbędzie się spotkanie „Czas szczodrości”, utrzymane w klimatach wróżb i przepowiedni. W programie m.in. inscenizacja „Strach się bać”, prelekcja o wróżbach, zwyczajach i tradycjach słowiańskich, a nawet warsztaty robienia pająków ze słomek.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17.00 w remizie OSP w Czernikowie. Wejściówki są do odbioru w Gminnej Bibliotece Publicznej oraz w Urzędzie Gminy.

Z kolei 15 listopada odbyła się konferencja „(Re)animacja kultury słowiańskiej w bibliotece”. Konferencja adresowana była do bibliotekarzy, nauczycieli, twórców i artystów zainteresowanych kulturą słowiańską. W programie prelekcje znawców tematu, w tym m.in.: „Słowianie na Ziemi Dobrzyńskiej” regionalisty, społecznego opiekuna zabytków Dariusza Chrobaka oraz „Co powie ci do uszka motanka Czaroduszka?” Marii Śmiechowskiej, która wskrzesiła tradycję wykonywania słowiańskich laleczek – amuletów. Twórczyni bloga i podcastów „SłowiańsKości” Natalia Kościńska zastanowiła się, jak wykorzystać modę na słowiańskość do promocji czytelnictwa, a także czy literatura z motywami słowiańskimi to dłuższy trend, czy tylko chwilowa moda.

Konferencja odbędzie się 15 listopada w Auli Szkoły Muzycznej w Czernikowie.

Gminna Biblioteka Publiczna w Czernikowie pozyskała dotację na realizację projektu „Cztery pory roku w kulturze dawnych Słowian” w ramach konkursu Narodowego Centrum Kultury „BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność” w wysokości 114 tys. zł. Celem konkursu jest m.in. aktywizacja lokalnych społeczności poprzez działania na rzecz upowszechniania czytelnictwa. Środki pochodzą z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Projekt „Cztery pory roku w kulturze dawnych Słowian” odbywa się m.in. we współpracy z Fundacją Brama Epok oraz Urzędem Gminy Czernikowo. Kolejne wydarzenia z cyklu już wkrótce.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *